Jesteś tutaj:

Estonia: pięknie łączy tradycję i nowoczesność

1259
Estonia: pięknie łączy tradycję i nowoczesność

Wyszkowska biblioteka kontynuuje interesujący projekt Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne. W tym roku promuje Estonię. Patronat nad projektem objął ambasador Estonii w Polsce. Gośćmi biblioteki 19 maja byli: konsul Anne-Ly Ader, sekretarz ambasady Magdalena Chomiuk oraz pisarz, poeta i tłumacz Aarne Puu.
- Brawo dla was, że tak gromadnie przyszliście - zwróciła się do młodzieży I LO i ZS nr 3, dyr. biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Przypomniała, że w tym roku mija 90 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Estonii, a Tallin został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2011. -Nasze Obserwatorium ma skupić uwagę na kraju, który promujemy (w poprzednich latach były to: Ukraina, Litwa i Łotwa) - podkreśliła dyrektor. - Estonia to mały kraj, ale piękny, o wspaniałej kulturze, pięknie łączy tradycję i nowoczesność.
- Mimo różnic, jest język uniwersalny - język kultury, dla którego się tu spotykamy - zauważył zastępca burmistrza Adam Warpas. Obecni byli także przewodniczący rady miejskiej Józef Biernacki i przewodniczący komisji promocji Wojciech Chodkowski.
Konsul Anne-Ly Ader przypomniała, że stosunki polsko-estońskie od dawna są przyjazne. Świadczy o tym choćby biało-czerwona flaga Tartu, którą podarował temu miastu w 1584 roku król Stefan Batory. Swoje wystąpienie zakończyła zaproszeniem do Estonii.
Interesującą prezentację "Estonia w pigułce" przedstawiła Magdalena Chomiuk. Niewielka powierzchniowo Estonia, licząca l mln 300 tys. mieszkańców, jest już w strefie euro, a premier Andrus Ansip, który zachęcał do zaciskania pasa, aby to urzeczywistnić, został wybrany na kolejną kadencję. Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, gdy wracał z uroczystości pogrzebowych Marii i Lecha Kaczyńskich w Krakowie, nocował w Wyszjcowie. Estończycy są narodem ugrofińskim, łączą tradycje nordyckie, skandynawskie z bałtyckimi. W kraju tym jest 1521 wysp i 1450 jezior. Jego popularnymi symbolami są jaskółka dymówka i chaber. Estonia uczestniczyła w oryginalnych inicjatywach niepodległościowych: "Śpiewającej rewolucji" (nazwa powstała po spontanicznych, masowych, nocnych śpiewach w Tallinie w dniach 10-11 czerwca 1988 r.) i "Bałtyckim łańcuchu" (2 milionów osób utworzyło żywy łańcuch o długości ponad 600 km, łączący Litwę, Łotwę i Estonię). Mówi się nawet, że wyśpiewała sobie niepodległość. Niezwykle jest tam popularny Festiwal Pieśni Laulupidu, w którym uczestniczą całe rodziny. -To nic obciachowego, gdy raz na jakiś czas ubieramy się w tradycyjne stroje i śpiewamy tradycyjne pieśni - powiedziała specjalnie do młodzieży Magdalena Chomiuk.
To Estonii, w której każdy mieszkaniec ma dostęp do bezprzewodowego Internetu (projekt z 1996 r. "Tygrysi Skok"), zawdzięczamy skypa.

Z polskiego na estoński


Kolejny gość, Aarne Puu, od 1973 r. mieszka w Krakowie, pracuje w Katedrze Filologii Węgierskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest poetą i tłumaczem. Na początek przeczytał po estońsku znany wiersz Juliana Tuwima "Pan Hilary". - Można powiedzieć, że literatura polska jest bardziej reprezentowana w Estonii niż estońska w Polsce - zauważył.
Na estoński przełożył m.in. książki Stanisława Lema ("Solaris", nakład 50 tys. egzemplarzy, "Każda rodzina czytała"), Adama Bahdaja ("Niewiarygodne przygody Marka Piegusa"), Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi", Edmunda Niziurskiego, Zbigniewa Nienackiego ("Pan Samochodzik i templariusze") , "Bajki kaszubskie" (nakład 100 tys.), ostatnio Sapkowskiego "Miecz przeznaczenia". Ich nakład wyniósł w sumie ok. pół miliona.
Na język polski tłumaczył poezję Jaana Kaplinskiego (uważa, że będzie noblistą), Paula-Erika Rummo, Artura Alliksaara oraz prozę Friedeberta Tuglasa, Arvo Yaltona, Mati Unta, Yaino Yahinga i innych. Aarne Puu będzie gościem biblioteki także 13 września.

                                                                                                                                              EB

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 21 z 24 maja 2011 r.