Jesteś tutaj:

Z pasją odkrywał historię

916
Z pasją odkrywał historię

Promocja drugiego wydania książki Sylwestra Szklarskiego pt. "Partyzantka w Puszczy Białej w powstaniu styczniowym" ściągnęła do biblioteki miejskiej wielu pasjonatów historii i okolic Wyszkowa.
W spotkaniu uczestniczyła rodzina autora.
Sylwester Józef Szklarski urodził się w 1936 roku, zmarł w 2004. Był wyszkowianinem, nauczycielem historii i społecznikiem. Uczył w szkołach w Somiance, Kręgach, Woli Mystkowskiej. Jego praca magisterska pt. "Powstanie styczniowe w Puszczy Białej" posłużyła do napisania książki "Partyzantka w Puszczy Białej w powstaniu styczniowym. Po raz pierwszy została ona wydana w 1981 roku przy współudziale Towarzystwa Ziemi Wyszkowskiej. Sylwester Szklarski był autorem wielu artykułów o tematyce historycznej, zamieszczanych w "Tygodniku Ostrołęckim" i w prasie lokalnej. Drugie wydanie książki zostało sfinansowane z budżetu gminy Wyszków. Wstępy do niej napisali: Justyna Pochmara i Marek Filipowicz, Adam Mickiewicz i Mirosław Powierza. Ten ostatni poprowadził również spotkanie w bibliotece.
- Sylwester Szklarski byt wychowawcą młodzieży. Uczył niestandardowo historii, bez cenzury, jaka była w tamtych czasach. Ta książka mnie zafascynowała i na zawsze zapadła w pamięć. Powstanie Styczniowe najbardziej zapadło w pamięć Polaków - stwierdził Mirosław Powierza.
W promocji książki uczestniczyła również rodzina Sylwestra Szklarskiego: żona Henryka i dzieci: Aneta i Paweł. Henryka Szklarska mówiła, że mąż był człowiekiem, który poświęcił się historii i uważał, że w książkach przekazywana jest nieprawda, dlatego sam jej szukał i później tę prawdę przekazywał innym.
- Mówienie prawdy groziło narażaniem się środowisku, ale on o to nie dbał. Wtedy nikt o Katyniu nie wiedział, a mąż jeździł i zbierał informacje -wyjaśniła.
Mirosław Powierza mówił też, że są i inne pozycje, które czekają na wydanie i zapytał wiceburmistrza Adama Warpasa, jak się na to zapatruje
-Czym byłaby polska tożsamość narodowa, gdyby nie znajomość historii? Czymś niepełnym i ułomnym. A czym z kolei byłaby historia bez pasjonatów, którzy ją odkrywali.
Na słowa wiceburmistrza podeszła do niego córka Sylwestra Szklarskiego i powiedziała, że materiały do publikacji już są: praca magisterska i zaczęta praca doktorska jej ojca. Rys historyczny Powstania Styczniowego przedstawił historyk Konrad Wróbel. Przyznał, że praca Sylwestra Szklarskiego jest dosyć skomplikowana pod względem metodologicznym. Autor korzystał z takich źródeł (pamiętników, dekretów carskich i Rządu Tymczasowego, zapisów z ksiąg kościelnych, opowieści ludzi), z których nie da się jednoznacznie wywieść prawdy.
- W pracy widać dociekliwość badacza. Do wszystkich wątków dodał bardzo trafne dygresje, tak, żeby przedstawić wszystkie fakty historyczne - wyjaśnił Konrad Wróbel.
W swojej opowieści mówił o uczestnikach powstania, broni, Puszczy Białej.
Na zakończenie spotkania pieści patriotyczne wykonał zespół "Wyszkowiacy".

                                                                                                                   EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 21 z 24 maja 2011 r.