Jesteś tutaj:

Pomysł na Wyszków

938
Pomysł na Wyszków

Wyszków ma potencjał, ale nie zawsze jest on wykorzystywany. Swój architektoniczny "Pomysł na Wyszków" przedstawiła wyszkowianka Anna Cudny. Spotkanie odbyło się w bibliotece miejskiej, która wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej była jego organizatorem.

Anna Cudny swoją prezentację opada na pracy magisterskiej, którą obroniła w 2009 roku na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. Poprosiła uczestników spotkania, by wyobrazili sobie miasto jako wielką układankę.
- Z biegiem czasu przyjmujemy miasto bezkrytycznie. Jak sprawić, by zacząć dostrzegać elementy układanki? Ta myśl przyświecała mojej pracy magisterskiej - wyjaśniła Anna Cudny.
W swojej pracy przyjęła, że po wybudowaniu obwodnicy zachodniej, Wyszków zostanie ogarnięty procesem omijania miasta.
- Czy miasto będzie się nadal rozwijać? Czy będzie nadal tak atrakcyjne?
Dlatego pojawia się koncepcja przestrzeni publicznej - tłumaczyła.
Miejsca przestrzeni publicznej to wszystko, do czego ludzie mają nieodpłatny dostęp. Wyszków położony jest nad Bugiem, w krajobrazie naturalnym, co daje duży potencjał do rozwoju turystyki. Anna Cudny pytała gości uczestników spotkania, jakie miejsca przestrzeni publicznej znają w Wyszkowie. Padały różne odpowiedzi.
- Zadałam to pytanie, bo w Wyszkowie nie ma takich przestrzeni. Jeśli takiego terenu nie ma ujętego w studium uwarunkowań, a później w planie zagospodarowania przestrzennego, to znaczy, że takich miejsc nie ma - mówiła Anna Cudny.
W bibliotece przedstawiła pomysł na zagospodarowanie przestrzeni obok mostu. W miejscu, gdzie znajduje się park, straż pożarna i urząd miasta. Głównym punktem miałoby być centrum konferencyjne z hotelem. Straż i urząd zostałyby przeniesione.
Ktoś z mieszkańców pytał, czy ma sposób na wdrożenie tych planów w życie.
- To jest możliwe. Pierwszy punkt -trzeba zadbać o prawa miejscowe. Po drugie, trzeba zadbać o promocję, markę miasta. Nie tylko władze mają tego chcieć, ale wszyscy - tłumaczyła architekt.
Wiceburmistrz Adam Mróz powiedział, że cieszy się, że Wyszków jest tak wdzięcznym tematem.
- Podjęła pani udaną próbę. Proponuję, by prezentację pokazać również radnym. Wiceburmistrz zaproponował, by Anna Cudny zgłosiła swoją koncepcję ratusza i rynku miejskiego.
- Umówiliśmy się, że radni zobaczą kilka pomysłów, które doprowadzą do dyskusji i ogłoszenia konkursu na ratusz - wyjaśnił.
Z sali padło pytanie, w którym roku przedstawiona wizja Wyszkowa mogłaby zostać zrealizowana.
- Wydaje mi się, że w Wyszkowie nie ma polityki przestrzennej, bo wtedy byłoby to łatwo określić. Szacowałabym jakieś 15 lat - uważa architekt.

EWELINA PRZYGODA


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 15 z 12 kwietnia 2011 r.