Jesteś tutaj:

Prosimy wracać do Wyszkowa, panie prezydencie

792
Prosimy wracać do Wyszkowa, panie prezydencie

Bronisław Komorowski złożył w poniedziałek 5 listopada oficjalną wizytę w naszym mieście. Prezydent przybył, aby razem z wyszkowianami uczcić jubileusz 510-lecia nadania praw miejskich Wyszkowowi. Spotkanie z lokalną społecznością przebiegało pod hasłem "Ojczyznę swą kochać, tę Wielką i tę Małą..."

- Czekaliśmy na tę wizytę cały jubileuszowy rok. Jest nam milo, że przybył pan cieszyć się z nami. Jubileusz nadania praw miejskich to czas budowania tożsamości i odpowiedzialności wyszkowian za ich miasto. Chcemy cieszyć się niepodległością Ojczyzny - tej dużej i tej małej, bo sztuka i wartością jest dla niej godnie żyć i uczciwie pracować - mówił, witając prezydenta burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.
Bronisław Komorowski przybył do Wyszkowa ze swoimi doradcami i pracownikami Kancelarii: prof. Tomaszem Nałęczem, Waldemarem Strzałkowskim, Michałem Szweycerem. Gośćmi władz miejskich i mieszkańców Wyszkowa byli tego dnia także: posłowie Bartłomiej Bodio, Andrzej Kania, Andrzej Halicki, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego prof. Stanisław Dziekoński, władze samorządowe gmin powiatu wyszkowskiego, zarząd powiatu i wielu znamienitych gości. Liczną grupę uczestników spotkania stanowiła młodzież, wszak to ona swoimi sukcesami w konkursach literackich, plastycznych i zawodach sportowych rozsławia imię Wyszkowa i buduje naszą pozycję na mapie Polski. Właśnie do takich lokalnych postaw nawiązywał Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu do mieszkańców Wyszkowa zgromadzonych w hali WOSiR.
- Mówiąc "lokalny patriotyzm", powinniśmy zdejmować czapki z głów - powiedział prezydent, podkreślając wagę i znaczenie tych słów.
Gratulował wyszkowianom pamięci - o historii często trudnej i bolesnej - ale gratulował też odwagi myślenia o przyszłości i poczucia dumy z lokalnego dorobku. Wyszkowianie właśnie tym dorobkiem pochwalili się. Barbara Ochmańska przygotowała prezentację - wirtualny spacer po naszym mieście, widzianym oczami dzieci i młodzieży. Jeden z laureatów konkursu - 9-letni Franciszek Mielcarz - zaprezentował wiersz własnego autorstwa o Wyszkowie.
Prezydent z sentymentem wspominał swoją pierwszą wizytę w naszym mieście, w sierpniu 2005 roku na uroczystościach z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej. Podkreślał, że była to dla niego ważna wizyta, a Wyszków jest istotnym - i jednym z najstarszych - ośrodkiem miejskim na Mazowszu, miejscem rozgrywania się historii.
Fragment tej historii Bronisław Komorowski jeszcze jako opozycjonista rozpowszechniał w podziemiu, wydając drukiem pierwszy w Polsce egzemplarz "Na probostwie w Wyszkowie".
- Jestem pierwszym drukarzem Żeromskiego w Polsce - śmiał się Bronisław Komorowski, opowiadając, jak wyglądała tamta praca nad wydaniem noweli w prywatnym mieszkaniu na warszawskim Tarchominie. Jeden z pierwszych wydanych wówczas egzemplarzy "Na probostwie w Wyszkowie" Prezydent przekazał podczas wizyty w Wyszkowie burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu. W zamian Bronisław Komorowski otrzymał w prezencie miniaturę sztandaru Wyszkowa, który lokalna społeczność ufundowała w tym roku. Prezydent obejrzał także krótki występ rewii dziecięcej "Sylaba" i posłuchał dźwięków Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Następnie udał się na plebanię parafii św. Idziego, aby obejrzeć wystawę pt. "1920 - rok Bitwy Warszawskiej", poświęconą wydarzeniom 1920 roku, które rozegrały się w rejonie Wyszkowa. Bronisław Komorowski również w ręce ks. dziekana Waldemara Krzywińskiego ofiarował jeden egzemplarz noweli Stefana Żeromskiego "Na Probostwie w Wyszkowie", wydanej w drugim obiegu w 1979 roku. Prezydent z prawdziwym zainteresowaniem słuchał opowieści Mirosława Powierzy o wydarzeniach, które dokumentuje wystawa na plebanii parafii św. Idziego. Komorowski dokonał także wpisu w księdze pamiątkowej. Życzył, by na plebanii udało się odtworzyć wszystkie realia 1920 roku.
- To może być jedno z najważniejszych miejsc, pamiątek lokalnej historii - mówił do autorów i gospodarzy wystawy Bronisław Komorowski.
Wizyta prezydenta w Wyszkowie miała też nieco mniej oficjalny wymiar. W części zamkniętej dla prasy prezydent spotkał się z ks. Henrykiem Kietlińskim, Honorowym Obywatelem Wyszkowa, który 6 listopada obchodzi 80. urodziny. Bronisław Komorowski złożył mu serdeczne życzenia, a następnie wspólnie odwiedzili Izbę Pamięci w Zespole Szkół na osiedlu Polonez.
- Proszę wracać do Wyszkowa pamięcią i sympatią - mówił na zakończenie wizyty burmistrz Nowosielski.

TEKST I ZDJĘCIA ELWIRA CZECHOWSKA


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 45 z 6 listopada 2012 r.