Jesteś tutaj:

Sztandar, który ma jednoczyć

1021
Sztandar, który ma jednoczyć

W 510. rocznicę nadania Wyszkowowi praw miejskich, miasto otrzymało swój sztandar. Wzruszająca i historyczna uroczystość odbyła się 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, na Skwerze Jana Pawła II.

Uroczystość nadania Wyszkowowi sztandaru połączona była ze świętowaniem rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku i rozpoczęła się przed zabytkową plebanią w Wyszkowie. Burmistrz, Grzegorz Nowosielski i dziekan dekanatu wyszkowskiego, ksiądz Waldemar Krzywiński otworzyli okolicznościową ekspozycję, zatytułowaną "1920 - rok Bitwy Warszawskiej". Wystawę zorganizowała Biblioteka Miejska w Wyszkowie, ekspozycja obejmuje dokumenty, fotografie, pamiątki związane z Bitwą Warszawską 1920 roku i wojną polsko-bolszewicką w Wyszkowie i okolicach. O idei tej wystawy mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski, zaś o zgromadzonych tam zbiorach i historii wojny polsko-bolszewickiej w Wyszkowie i okolicach - Mirosław Powierza z Biblioteki Miejskiej.
Po zwiedzeniu wystawy, uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła św. Idziego na mszę świętą, celebrowaną przez dziekana Waldemara Krzywińskiego, a następnie na Skwerze Jana Pawła II hymnem państwowym rozpoczęła się ceremonią nadania Wyszkowowi sztandaru. Przewodniczący Społecznego Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru, komandor Julian Bielawski poprosił do siebie wszystkich członków komitetu i odczytał akt przekazania sztandaru dla miasta. Następnie odbył się ceremoniał wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru. Wbijane były trzy gwoździe: pierwszy gwóźdź - od prezydenta RP wbił minister w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński, drugi gwóźdź wbił przedstawiciel Społecznego Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru - Julian Bielawski, a trzeci - przedstawiciel darczyńców - nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków, Waldemar Żmijewski. Sztandar poświęcił ksiądz Waldemar Krzywiński w asyście księdza profesora Henryka Kietlińskiego - Honorowego Obywatela Wyszkowa oraz księdza Jerzego Dąbrowskiego.
W imieniu honorowego komitetu sztandar zaprezentował Wojciech Chodkowski, następnie oficjalnie wręczając sztandar przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wyszkowie, Józefowi Biernackiemu. Z rąk przewodniczącego sztandar trafił do tego, który ma stać na jego straży - burmistrza Wyszkowa. Burmistrz uroczyście wręczył sztandar pocztowi sztandarowemu, złożonemu z funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Wyszkowie. Poczet przedefilował ze sztandarem przed mieszkańcami.
- Sztandar miasta jest symbolem, który buduje ducha wspólnoty miejskiej i integruje ją. Posiadanie sztandaru to wielki dla miasta honor i nobilitacja. Chciałbym jednak, by ten sztandar, który dziś jest Wyszkowowi nadawany, był nie tylko symbolem, ale i wyrazem naszej jedności. Byśmy umieli pod tym sztandarem jednoczyć się we wszystkich tych sprawach, które wymagają współdziałania mieszkańców - mówi burmistrz dziękując także Honorowemu Komitetowi, darczyńcom, wszystkim, dzięki którym Wyszków otrzymał sztandar i otworzył nowy rozdział swojej historii.
List od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, z życzeniami i gratulacjami przekazał minister Olgierd Dziekoński. Gratulacje i słowa uznania wraz z urodzinowymi życzeniami złożyli posłowie na Sejm RP: Bartłomiej Bodio i Henryk Kowalczyk. Wielką radość z tej podniosłej chwili wyraził Honorowy Obywatel Wyszkowa, ksiądz profesor Henryk Kietliński. O tym, że siłą swojej stolicy -Wyszkowa - stoi powiat wyszkowski, mówił starosta Bogdan Pągowski.
Piękno historycznej chwili artystycznie wyraziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą kapelmistrza, płk Józefa Bieganowskiego w koncercie składającym się z dwóch części: patriotycznej i rozrywkowej.
Po koncercie do Wyszkowa zawitali motocykliści w ramach zlotu Moto Cud. Ich przedstawiciel wygłosił prelekcję historyczną, a następnie na skwerze przy wejściu do Parku Miejskiego uroczyście posadzony został z inicjatywy motocyklistów "Dąb pamięci" - pamięci wyszkowianina, Hipolita Eychlera, który walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, potem zamordowany został w Charkowie. Dąb wspólnie z motocyklistami Moto Cudu posadzili burmistrz Nowosielski wraz z zastępcami, Adamem Mrozem i Adamem Warpasem, a także przedstawiciel wyszkowskiego klubu motocyklowego Free Horses. Na pamiątkę tego wydarzenia odsłonięta została tablica. Jej osłonięcia dokonał burmistrz wspólnie z wnuczkiem Hipolita Eychlera, Mirosławem Eychlerem.
*
Akt ufundowania sztandaru podpisali Członkowie Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru: Jan Abramczyk, Julian S. Bielawski, Sławomir Chmielak, Wojciech Chodkowski, Irena Filipowicz, ks. kan. Waldemar Krzywiński, Marian Pogłód, Elżbieta Piórkowska, Lidia Stępkowska, Adam Warpas, Leszek Wieczorek, Sławomir Wróbel, Waldemar Żmijewski.
TEKST i ZDJĘCIA ANETA KOWALEWSKA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 34 z 21 sierpnia 2012 r.