Jesteś tutaj:

Historyczny dzień dla Wyszkowa

923
Historyczny dzień dla Wyszkowa

Po 510 latach od nadania praw miejskich Wyszków doczekał się swojego sztandaru. Jego przekazanie władzom miejskim odbyło się 15 sierpnia w 92. rocznicę Bitwy Warszawskiej. - Posiadanie sztandaru to wielki dla miasta honor i nobilitacja - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Przekazanie sztandaru to element i zwieńczenie trwających od wiosny uroczystości związanych z 510. urodzinami Wyszkowa. Władze miejskie od dłuższego czasu zabiegały, aby na tę chwilę do Wyszkowa przyjechał prezydent Bronisław Komorowski. Głowę państwa zastąpił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

Wystawa w historycznej plebanii
Obchody 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej i uroczystość przekazania sztandaru organizatorzy podzielili na kilka części. Pierwszą z nich było otwarcie specjalnie z tej okazji przygotowanej przez miejską bibliotekę wystawy w budynku starej plebanii.
- Pamięć i tradycja w osobliwy sposób wymierzają dziejową sprawiedliwość - jednym przynoszą wieczny szacunek, innym wieczną pogardę. Otwieramy dziś wystawę, która w szczególny sposób historię Wyszkowa wpisuje w dzieje naszego narodu - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Zabytkowa plebania w Wyszkowie, świadek sierpnia 1920 r. dziś staje się miejscem, w którym pamięć odżywa Za sprawą zgromadzonych tu zbiorów przenosimy się 92 lata wstecz, w te sierpniowe dni, które w efekcie zmieniły bieg historii. Ks. Waldemar Krzywiński przypomniał, że 92 lata temu proboszczem był ks. Wiktor Mieczkowski.
- On w obliczu nawały bolszewickiej gorąco prosił mieszkańców Wyszkowa o modlitwę w obronie ojczyzny, zagrzewał ich serca, prosił, żeby jednoczyć się, stawać w obronie, co potem miało miejsce na polach ossowskich, pod Radzyminem, na przedpolach Warszawy - powiedział.
Burmistrz i proboszcz przecięli wstęgę przed wejściem do starej plebanii, gdzie o wystawie opowiedział pracownik działu regionalnego miejskiej biblioteki Mirosław Powierza. Zwiedzający mogli też otrzymać pamiątkowe widokówki, ulotkę "Śladami Bitwy Warszawskiej po Ziemi Wyszkowskiej" oraz sfinansowaną przez gminę książkę Elżbiety Szczuki "Cmentarz parafialny w Wyszkowie".

Symbol i wyraz jedności
Po mszy, która rozpoczęła się w południe, uczestnicy uroczystości przeszli na Skwer Jana Pawła II. Wśród nich były licznie zgromadzone poczty sztandarowe reprezentujące organizacje, szkoły, środowiska kombatanckie itd. Hymn państwowy zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego, która pod koniec uroczystości dała minikoncert. W imieniu Społecznego Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru głos zabrał jego przewodniczący Julian Bielawski, który przeczytał akt fundacji sztandaru. Podpisali go członkowie komitetu: Jan Abramczyk, Sławomir Chmielak, Wojciech Chodkowski, Irena Filipowicz, ks. Waldemar Krzywiński, Marian Pogłód, Elżbieta Piórkowska, Adam Warpas, płk Leszek Wieczorek, Sławomir Wróbel, Waldemar Żmijewski. Gwoździe w drzewiec sztandaru wbili - przedstawiciel prezydenta Olgierd Dziekoński, Julian Bielawski oraz Waldemar Żmijewski.
Sztandar poświęcił ks. Krzywiński w asyście honorowego obywatela gminy Wyszków ks. prof. Henryka Kietlińskiego oraz ks. Jerzego Dąbrowskiego.
W imieniu Społecznego Honorowego Komitetu Wojciech Chodkowski przekazał sztandar na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej Józefa Biernackiego, a ten oddał go w ręce Grzegorza Nowosielskiego. Burmistrz przekazał go pocztowi, w którego skład weszło trzech przedstawicieli wyszkowskiej straży miejskiej.
- Każdy dzień jest podróżą przez historię, my dziś jesteśmy świadkami historii. O tej chwili, którą tu wspólnie przeżywamy, kolejne pokolenia wyszkowian będą się dowiadywać z książek, dokumentów, naszych wspomnień - zaznaczył Grzegorz Nowosielski. - Sztandar miasta jest symbolem, który buduje ducha wspólnoty miejskiej i integruje ją. Posiadanie sztandaru to wielki dla miasta honor i nobilitacja. Chciałbym jednak, by ten sztandar, który dziś jest Wyszkowowi nadawany, był nie tylko symbolem, ale wyrazem naszej jedności, byśmy umieli pod tym sztandarem jednoczyć się we wszystkich tych sprawach, które wymagają współdziałania mieszkańców. Niech ten sztandar będzie uhonorowaniem wszystkich, którzy budowali nasze miasto, którzy przez wieki dodawali mu blasku, dostatku, godności, niech świadczy o naszej samorządowej sile i autorytecie.
Olgierd Dziekoński odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głos zabrali też m.in. posłowie z naszego okręgu Bartłomiej Bodio i Henryk Kowalczyk, starosta Bogdan Pągowski.
- Prosiłem pana pułkownika (Franciszka Bieganowskiego - przyp. red) i całą orkiestrę, żeby tak mocno grali, żeby nas w Warszawie słyszano, żeby pan prezydent słyszał - żartował ks. Kietliński gratulując miastu sztandaru.

Zlot i Dąb Pamięci
Widowiskowym akcentem wieńczącym uroczystości był przyjazd XI Zlotu Motocyklowego MotoCud, którego uczestnicy odwiedzają miejsca związane z Bitwą Warszawską. W Wyszkowie gościli po raz drugi. Setki maszyn wlewały się ul. Białostocką w stronę ul. Berka Joselewicza przy moście drogowym. Tu motocykliści zatrzymali się na odpoczynek i grochówkę. Tradycją zlotu jest sadzenie Dębów Katyńskich. Jeden z nich, poświęcony pamięci kapitana Hipolita Eychlera, niedaleko pomnika Mordechaja Anielewicza wkopali przedstawiciele zlotu i klubu motocyklowego Free Horses FG Wyszków Sławomir Janiszewski, burmistrz Grzegorz Nowosielski i jego zastępcy Adam Mróz i Adam Warpas. Wkopano też ziemię z Katynia i Smoleńska. Obok drzewa odsłonięto kamień z tablicą, na której zapisano "Dąb Pamięci posadzony dla uhonorowania kapitana Hipolita Eychlera ur. 09.08.1899, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie w roku 1940 Moto-Cud Radzymin Wyszków 15.08.2012". Miejsce to poświecił ks. Krzywiński. Na ręce potomków Hipolita Eychlera burmistrz przekazał obraz.
J.P.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 34 z 21 sierpnia 2012 r.