Jesteś tutaj:

Wyszków ma sztandar

875
Wyszków ma sztandar

Od 15 sierpnia 2012 roku Wyszków ma swój sztandar. - O tej chwili, którą tu dziś wspólnie przeżywamy, kolejne pokolenia wyszkowian będą się dowiadywać z książek, dokumentów, naszych wspomnień. Tylko raz w swojej historii miastu nadawany jest sztandar i dziś jest ten wielki dzień Wyszkowa, w którym mamy zaszczyt uczestniczyć - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Grzegorz Nowosielski podczas uroczystości 15 sierpnia.
Uroczystości te związane były z 92. rocznicą Bitwy Warszawskiej, świętem Matki Bożej Zielnej oraz Świętem Wojska Polskiego, ale chyba w tym roku najważniejsze było przekazanie sztandaru Burmistrzowi Wyszkowa.

Chwała bohaterom
Pierwsza część uroczystości odbyła się przed i w budynku starej plebanii - otwarta została tu okolicznościowa wystawa historyczna "1920 - rok Bitwy Warszawskiej", którą przygotowała miejska biblioteka. Znalazły się na niej fotografie, dokumenty i pamiątki związane z wojną polsko-rosyjską, głównie z Wyszkowem i jego mieszkańcami.
Wystawę otworzyli: burmistrz Grzegorz Nowosielski i ks. dziekan Waldemar Krzywiński.
- Chciałbym, aby wyszkowianie czerpali z niej wiedzę i by dawała im poczucie dumy, że nasza wyszkowska ziemia wychowała bohaterów, którym pamięć i tradycja przyniosą wieczny szacunek - mówił burmistrz.
Ks. dziekan przypomniał postać ks. Wiktora Mieczkowskiego, który był wyszkowskim proboszczem w 1920 r.
Krótkie wprowadzenie do wystawy (można ją oglądać do 15 września) miał Mirosław Powierza, pracownik biblioteki miejskiej. Wystawa przypomina sylwetki bohaterów wojny 1920 roku związanych z Wyszkowem, pokazuje pamiątki, jakie zostały w naszych domach, ma zachować pamięć o naszych, przodkach. - Chwała bohaterom! - zakończył.
Potem, w samo południe, w kościele św. Idziego została odprawiona uroczysta msza święta. 15 sierpnia to także święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Mszę koncelebrowali: księża proboszczowie Waldemar Krzywiński i Roman Karaś, ks. Jarosław Świderek oraz ks. Henryk Kietliński.

Historyczna chwila
Ceremonia nadania sztandaru Wyszkowowi w 510-lecie nadania mu praw miejskich odbyła się na skwerze Jana Pawła II; rozpoczęła się hymnem państwowym.
- Sztandar, dawniej chorągiew, stanowi symbol charakteryzujący godność, jednoczącą ludzi we wspólnym działaniu dla ogólnego dobra - zaznaczył prowadzący uroczystość Marek Wiśniewski. - Ideę nadania Wyszkowowi sztandaru realizował i zbierał fundusze Społeczny Honorowy Komitet Fundacji Sztandaru. Fundatorami sztandaru są mieszkańcy gminy Wyszków.
Na stronie głównej płata sztandaru, wykonanego z tkaniny barwy karmazynu polskiego, jest umieszczony herb Polski - Orzeł Biały w złotej koronie. Na drugiej stronie, na niebieskim tle, umieszczony jest herb Wyszkowa zwieńczony wieńcem laurowym, przewiązany biało-czerwoną wstęgą. W górnej części po lewej stronie umieszczony jest herb króla Jana Olbrachta, który nadał Wyszkowowi prawa miejskie, a po prawej - herb biskupa płockiego Wincentego Przerębskiego, który w 1502 r. przekazał otrzymane od króla prawa miejskie naszemu miastu. Zwieńczeniem drzewca sztandaru jest replika obelisku Wazów - najstarszego zabytku Wyszkowa.
Julian Bielawski, przewodniczący Społecznego Komitetu, odczytał akt ufundowania sztandaru dla miasta Wyszkowa. Gwoździe honorowe w drzewce sztandaru wbili: od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - minister Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, od Społecznego Honorowego Komitetu - jego przewodniczący Julian Bielawski, od darczyńców - nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski. Sztandar poświęcił ks. Waldemar Krzywiński przy udziale księży Henryka Kietlińskiego i Jerzego Dębowskiego.
Następnie radny Wojciech Chodkowski w imieniu Komitetu przekazał sztandar przewodniczącemu Rady Miejskiej Józefowi Biernackiemu, a ten burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu. Burmistrz zaś przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu złożonemu ze strażników miejskich. To straż miejska będzie opiekować się sztandarem i dzierżyć go podczas uroczystości.
- Sztandar miasta jest symbolem, który buduje ducha wspólnoty miejskiej i integruje ja. Posiadanie sztandaru to wielki dla miasta honor i nobilitacja - podkreślił burmistrz. - Chciałbym jednak, by ten sztandar, który dziś jest Wyszkowowi nadawany, był nie tylko symbolem, ale i wyrazem naszej jedności, byśmy umieli pod tym sztandarem jednoczyć się we wszystkich tych sprawach, które wymagają współdziałania mieszkańców. Niech ten sztandar będzie też uhonorowaniem wszystkich, którzy budowali nasze miasto, którzy przez wieki dodawali mu blasku, dostatku, godności. Niech świadczy o naszej samorządowej sile i autorytecie.
Prezydencki minister Olgierd Dziekoński przeczytał przesłanie, które prezydent Bronisław Komorowski skierował do organizatorów i uczestników spotkania. Głos zabrali także posłowie Bartłomiej Bodio i Henryk Kowalczyk oraz ks. Henryk Kietliński - honorowy obywatel Gminy Wyszków, a także starosta Bogdan Pągowski.
Piękny koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Piosenki legionowe i przeboje operetkowe wykonał gościnnie tenor Adam Urbaniak.
Zwieńczeniem tej części uroczystości była prelekcja historyczna przygotowana przez Władysława Kolatorskiego.

Dąb pamięci
To był niesamowity widok: ponad pół tysiąca uczestników zlotu motocyklowego "MotoCud - szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku" przejechało ulicami Białostocką, Kościuszki i Strażacką. Zatrzymali się na ul. Berka Joselewicza. Tu, niedaleko wejścia do parku miejskiego, posadzili, z pomocą burmistrza i jego zastępców "dąb pamięci". Poświęcił go ks. Krzywiński.
Dąb ten upamiętnia por. art. Hipolita Eychlera, syna Stanisławy i Wiktora, urodzonego w 1899 r., absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty (1932), członka Komendy POW w Wyszkowie, odznaczonego Medalem Niepodległości, zamordowanego w 1940 r. w Charkowie.
W uroczystości wzięli, udział mieszkający w Warszawie potomkowie Hipolita Eychlera. Od burmistrza otrzymali obraz z kościołem św. Idziego.
A na motocyklistów, głównie z Radzymina i Warszawy, czekała kuchnia polowa. Otrzymali również prezent od burmistrza - pamiątkowy grawerton.
ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 34 z 21 sierpnia 2012 r.