Jesteś tutaj:

Wakacje z biblioteką

849
Wakacje z biblioteką

W ramach projektu "Wakacyjny MiszMasz" Miejsko-Gminna Biblioteka zaprasza w lipcu młodych czytelników. Przygotowała dla nich mnóstwo atrakcji, np. w sobotę została rozegrana gra miejska Eskapada 1512-2012.
"Kolorowe Inspiracje z Warsztatami Terapii Zajęciowej", czyli warsztaty plastyczno-techniczne odbywały się w dniach 3 - 5 lipca. Osoby niepełnosprawne uczyły, jak tworzyć bukiety kwiatów z bibuły czy drzewka szczęścia. Nad całością czuwały: Anna Milczarczyk, Anna Maksiak oraz Małgorzata Bonalska, które na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi. Ich podopieczni, Elżbieta Szulecka, Marcin Chodyna, Anna Gałązka, Jan Tuszyński, Anna Domańska, Katarzyna Szurawska, Jolanta Gerełło, Marzena Wasilewska oraz Ewa Soból, z radością przekazywały tajniki m.in. techniki deocupage. Dzieci, a było ich ok. 30, odpowiadały zaangażowaniem, przyznając, że bardzo lubią takie spędzanie czasu.
Przekonują się przy tym, jak ważnym czynnikiem w życiu społecznym jest tolerancja i szacunek dla innych. Na zakończenie tej części Miszmaszu zostały zaproszone na zwiedzanie Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Gra miejska: Eskapada 1512-2012
Biblioteka po raz pierwszy (7 lipca) zorganizowała grę miejską Eskapada 1502-2012 Wyszków. Do udziału zgłosiło się 5 drużyn: Eskapadowcy, Załoga "G", Ślimaki- Dreptaki, Blondasy z Wyszkowa oraz My Trzy. Najwięcej punktów udało się zdobyć "Załodze G".
Uczestnicy gry musieli dotrzeć do 9 punktów na terenie miasta. Na każdym odbywały się konkurencje sprawdzające sprawność fizyczną uczestników oraz wiedzę na temat Wyszkowa. Dla przykładu na stadionie miejskim drużyny musiały wykonać 5 rzutów do kosza, przy obelisku Wazów przejść po linie, a przy kościele św. Idziego policzyć liczbę stopni schodów prowadzących do świątyni. W części wiedzowej pojawiały się polecenia proste, np. podać nazwę ulicy, przy której znajduje się obelisk Wazów, ale i trudniejsze, np. w którym wieku poprowadzono linię kolejową przez Wyszków czy ilu żołnierzy pochowanych jest w mogile z 1920 roku na cmentarzu.
Dla uczestników nie było ograniczeń wiekowych; najmłodszy miał tylko 5 lat, najstarszy - 40, ale wymagana była obecność w drużynie pełnoletniego opiekuna.
Pełni zapału i żądni przygody wędrowcy wyruszali w odstępach siedmiominutowych spod biblioteki. Humory dopisywały wszystkim. Uczestnicy mówili, że raczej przyjaźnią się, niż rywalizują, ale każdy chciał wygrać.
Pomysłodawczynią Eskapady była Marta Gołębiewska, ale współpracowali z nią: Mirosław Powierza, który m.in. wyznaczył punkty na terenie Wyszkowa, oraz wszyscy pracownicy biblioteki, poświęcając na to wolną sobotę.
Najwięcej punktów w Eskapadzie zdobyła "Załoga G" w składzie: Karol Gołaszewski, Piotr Gołaszewski,
Paweł Gołaszewski oraz Paweł Sowa. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostałe drużyny - certyfikaty oraz upominki, ufundowane przez Urząd Miejski oraz Miejsko-Gminna Bibliotekę Publiczną.
Na pytanie, czy Eskapada mogłaby być kontynuowana w kolejnych latach, organizatorzy odpowiedzieli: tak. Bo to dobra zabawa, promocja miasta i przeciwdziałanie wakacyjnej nudzie. Mają jednak nadzieję, że w przyszłym roku zgłosi się więcej drużyn.
KAROLINA ZAJĄC, KLAUDIA POLAK



Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 28 z 10 lipca 2012 r.