Jesteś tutaj:

Aktywny lipiec z biblioteką

1006
Aktywny lipiec z biblioteką

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej zakończyły się zajęcia dla dzieci pod hasłem "Wakacyjny Miszmasz", zorganizowane w ramach projektu "Biblioteka Akademią Aktywności". Trwały przez cały lipiec, a uczestniczyło w nich codziennie ok. 50 młodych czytelników. - Sądząc po frekwencji, dzieciom zabawa inspirowana książkami bardzo się podobała. Udało się zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć - twierdzą prowadzące zajęcia: Małgorzata Lamparska i Marta Gołębiewska z działu dla dzieci i młodzieży.
- Czas spędzaliśmy bardzo aktywnie zarówno w bibliotece, jak i poza nią - relacjonują bibliotekarki. - Nasze zaproszenie przyjęli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy pełnili rolę instruktorów i nauczycieli. Uczyli ich m.in. robienia biżuterii, bukietów z bibuły, malowania witraży, sklejania dekoracyjnych pudełek i wielu innych wykonanych ręcznie "cacuszek", za co w imieniu wszystkich dzieci serdecznie dziękujemy.
Uczestniczyliśmy w kilku wycieczkach po Wyszkowie i nie tylko -kontynuują prowadzące wakacyjne zajęcia. - Największą atrakcją, którą dzieci będą długo wspominać, była całodzienna wycieczka do Ośrodka Turystycznego "Okapi Travel" w Dębem Wielkim, gdzie cały dzień bawiliśmy się w Indian, strzelając z łuku, szukając złota, zjeżdżając na linie, jeżdżąc na gokartach, błądząc w zawiłym labiryncie czy skacząc na trampolinie. Oczywiście, jak na Indian przystało, malowaliśmy twarze, a podczas krótkiej przerwy słuchaliśmy opowieści o powstaniu i historii plemion indiańskich, czerpaliśmy własnoręcznie papier oraz delektowaliśmy się pysznymi kiełbaskami z grilla. Inną zaplanowaną atrakcją była wyprawa do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Virga" w Drogoszewłe, gdzie gospodarz obiektu, pan Marcin Wiśniewski, opowiadał nam o sowach i ptakach drapieżnych, obejrzeliśmy film o tej tematyce, nakarmiliśmy wspaniałe zwierzaki w zagrodzie wiejskiej, każdy ulepił wspaniałego ptaka z gliny, a na zakończenie znowu były pyszne kiełbaski. Odwiedziliśmy też Komendę Policji w Wyszkowie, gdzie z sierżant Marzeną Mielczarczyk rozmawialiśmy o bezpieczeństwie i o tym, jak powinniśmy się zachowywać na ulicy, a posterunkowa Marta Gierlicka wprowadziła nas w tajniki pracy policjantów oraz oprowadziła po budynku. Odwiedziliśmy również Bibliotekę Pedagogiczną, gdzie dzieci szukały pośród labiryntu regałów magazynowych zaginionego skarbu, który przeznaczony był dla nich. Oczywiście wszystko odbywało się pod kontrolą pań z tejże biblioteki.
Dużo czasu spędziliśmy w bibliotece - dodają bibliotekarki - organizując wiele zabaw, quizów i konkursów. Wszystkie dzieciaki w ramach Akademii Młodego Artysty uczestniczyły w festiwalu bajek. Spektakle były naprawdę dopracowane i przedstawione z wielkim zaangażowaniem. Autorami scenografii, kostiumów oraz reżyserii były dzieci z "Wakacyjnego Miszmaszu". Ponadto, dla upamiętnienia Roku Janusza Korczaka, przeprowadziliśmy poświęcone mu zajęcia. Powstał Wakacyjny Kodeks Praw Dziecka, który wisi w honorowym miejscu czytelni. Odbyły się warsztaty z psychologiem, spacerowaliśmy z regionalistą po Wyszkowie, uczestniczyliśmy w plenerze malarskim "Twórcze spojrzenie na bibliotekę" z artystą-plastyk Katarzyną Słowikowską-Osik. Ponadto robiliśmy plakat ekologiczny na konkurs, pisaliśmy z użyciem odpowiedniego słownictwa list do Prezydenta RP o przedłużenie wakacji, rozważaliśmy wyższość lodów nad pizzą lub odwrotnie - werdykt wydał, po zapalczywej debacie, niezawisły sąd w osobach uczestników zajęć naszych wakacjowiczów.
- Był to miesiąc pełen wspaniałej, aktywnej wakacyjnej zabawy - podsumowują - w której uczestniczyły dzieci pozostające w wakacje w mieście. W lipcu w bibliotece działo się naprawdę dużo. Gwar, śmiech i zabawę słychać było na każdym piętrze. Bawiąc się staraliśmy się jednocześnie uczyć, a przewodnikiem ku temu była książka. Patrząc na zaangażowanie dzieci i ich frekwencję na spotkaniach, możemy stwierdzić, że warto takie spotkania kontynuować. Dzieci chętnie spędzają czas wśród książek i chcą się angażować w kulturalne życie biblioteki. Trzeba im to tylko umożliwić, co Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna stara się czynić w miarę swoich możliwości, chociażby organizując takie zajęcia. Na zakończenie "Wakacyjnego Miszmaszu" każde dziecko otrzymało dyplom i małe upominki. Trudno było się rozstawać, a dzieci już pytały, kiedy będą zapisy na ferie zimowe. Tymczasem zapraszamy wszystkich do wypożyczania książek, do odwiedzania czytelni, na spotkania autorskie i zachęcamy do korzystania z innych form działalności biblioteki organizowanych przez cały rok kalendarzowy.
WYSŁUCHAŁA: EB



Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 32 z 7 sierpnia 2012 r.