Jesteś tutaj:

Patriotycznie i w plenerze

896
Mszą świętą, przeglądem pieśni patriotycznych i religijnych oraz rajdem rowerowym -
w taki sposób wyszkowianie uczcili 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Patriotycznie i w plenerze

Pięknie wyglądał Wyszków podczas majowych uroczystości. Ulice i domy udekorowane setkami flag, rabaty kwitnące tulipanami i słoneczna, wiosenna pogoda, która pozwoliła, by miejskie obchody święta Konstytucji 3 Maja mogły odbyć się na powietrzu, w Grocie Matki Bożej, obok kościoła św. Idziego.
Tutaj spotkali się wyszkowianie, władze miasta, liczne poczty sztandarowe, uczniowie szkół. Mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił dziekan dekanatu wyszkowskiego, ksiądz Waldemar Krzywiński. W kazaniu mówił o historii Konstytucji 3 Maja, o tym, jak doszło do jej uchwalenia i jak ważny był to moment w naszej narodowej historii.
- Już w dniu jej uchwalenia, 3 maja ogłoszony został świętem narodowym.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było jednym z najważniejszych polskich osiągnięć o znaczeniu międzynarodowym. Jest ona przedmiotem naszej narodowej dumy, dowodem, że Polscy potrafili rządzić się sami - mówił ksiądz Krzywiński.
Po eucharystii ze specjalnym koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta Nadbużańska im. ppor. Kazimierza Deptuły.
Tradycyjnym elementem obchodów 3 maja w Wyszkowie stał się też X Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Przegląd został zorganizowany przez starostwo powiatowe oraz Fundację Idzik. Odbył się w kościele św. Idziego. Ks. Adam Luberski prosił o wsłuchanie się w teksty i muzykę pieśni, by wryły się w serca zgromadzonych.
- Pieśni patriotyczne zawsze towarzyszą Polakom. Zarówno w czasach trudnych, jak i radosnych. 3 maja to ważne święto. Pierwszy raz w Europie wpisano, że suwerenem jest naród - powiedział starosta Bogdan Pągowski.
Festiwal poprowadzili uczniowie z Zespołu Szkół w Rybnie: Ewelina Bajorek i Dawid Nowakowski. W przeglądzie wzięli udział: zespół "Wyszkowiacy", zespół "Wrzos", Elżbieta Owsianko, Piotr Kowalczyk z ZS nr l w Wyszkowie, Klaudia Ambroziak z I Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie, Joanna Borzymek i schola parafii św. Idziego. Popłynęły słowa takich piosenek jak: "Rota", "Taki kraj", "Czarna Madonna" czy "Ojczyzna ma droga".
Z kolei kilkadziesiąt osób wzięło udział w rajdzie rowerowym, zorganizowanym także z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do pokonania cykliści mieli 25 km.
Rajd tradycyjnie zorganizowali: Biblioteka Miejska w Wyszkowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Prezes stowarzyszenia Adam Mickiewicz przypomniał, że tegoroczny rajd to też świetna okazja, by uczcić okrągłą rocznicę nadania praw miejskich Wyszkowowi. Wobec tego wyjazd łączył się też z edukacją przy poszczególnych punktach postoju. Uczestnicy najpierw udali się na stary cmentarz w Wyszkowie, następnie na kirkut. Stamtąd do Natalina i Leszczydołu Nowin. Później trasa biegła ul. Sosnową w Wyszkowie. Rowerzyści przejechali obok Pałacu Skarżyńskich, zajechali też na cmentarz w Fideście. Etapem końcowym było Rybienko Leśne i odpoczynek przy ognisku.
(anek, ep)

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 19 z 8 maja 2012 r.