Jesteś tutaj:

Czy trzeba nam drugiej Konstytucji 3 Maja?

854
Czy trzeba nam drugiej Konstytucji 3 Maja?

W tradycyjny sposób mieszkańcy Wyszkowa obchodzili święto Konstytucji 3 Maja. O tym, jaki powinien być współczesny patriotyzm, ks. dziekan mówił podczas Mszy św. Było też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i rajd rowerowy, upamiętniający ważne wydarzenia dla Polski i Wyszkowa. Słowo patriotyzm odmieniano więc tego dnia przez wszystkie przypadki.
Historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja i koronacji Matki Bożej na Królową Polski (w kalendarzu Kościoła 3 maja jest świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski) podczas Mszy św. przypomniał ks. dziekan Waldemar Krzywiński. Wzięły w niej udział liczne poczty sztandarowe, władze gminy i powiatu, Orkiestra Dęta Nadbużańska, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych.
Mówiąc o tym, że powinniśmy bronić "starych" wartości, ks. dziekan przypomniał, że Konstytucja 3 Maja, której uchwalenie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii nie tylko Polski, ale i Europy, rozpoczyna się słowami: "W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego". Europa nie może opierać się na zasadach sprzecznych z Dekalogiem - podkreślił, Czy dziś nie trzeba nam drugiej Konstytucji 3 Maja? Nie wystarczy śpiewać "Maryjo, Królowo Polski", przynieść sztandar na Msze św. Trzeba posłuchać Jej rady: "Uczyńcie, cokolwiek mój Syn wam powie". Maryja każe powrócić do Dziesięciu Przykazań, miłości Boga i bliźniego, miłości do Ojczyzny. By wielkie ideały Konstytucji 3 Maja nie były deptane, by odżyły.

Patriotycznie i muzycznie
Mimo upału, po Mszy św. uczestnicy uroczystości pozostali przy Grocie Matki Bożej, by wysłuchać koncertu przygotowanego przez Orkiestrę Dętą Nadbużańska. Wiele osób nuciło, wraz z muzykami, tak znane utwory, jak "Witaj majowa jutrzenko", "Pierwsza brygada", "Morze, nasze morze", "Piękna nasza Polska cała", "Szara piechota".
Publiczność wtórowała również wykonawcom, którzy zgłosili się do X Przeglądu Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Koncert odbył się już w kościele i zakończył trzeciomajowe obchody.
Wykonawców i publiczność powitali przedstawiciele organizatorów przeglądu: starosta Bogdan Pągowski, ks. dziekan Krzywiński, dyr. Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska oraz ks. Adam Luberski. - Te pieśni zawsze towarzyszyły Polakom, w chwilach trudnych i radosnych. Dzisiaj już może trochę zapomniane, postaramy się państwu przypomnieć -zapowiedział starosta.
W przeglądzie wzięli udział: zespoły "Wyszkowiacy" i "Wrzos", Bractwo Ligi Morskiej i Rzecznej, Elżbieta Owsianko, Piotr Kowalczyk, Klaudia Ambroziak, Joanna Borzymek oraz schola młodzieżowa parafii św. Idziego. Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Tradycyjny rajd
Po Mszy św. sprzed kościoła wyruszył tradycyjny już trzeciomajowy rajd rowerowy. Wzięło w nim udział ok. 40 rowerzystów (najmłodsi mieli 6 lat). W tym roku, nawiązując do 510 rocznicy nadania Wyszkowowi praw miejskich, trasę organizatorzy poprowadzili wokół Wyszkowa. Od wielu lat wśród prowadzących rajd są Adam Mickiewicz i Mirosław Powierza.
Spod kościoła św. Idziego rowerzyści pojechali na cmentarz parafialny przy ul. Nadgórze. Dłużej zatrzymali się przy kaplicy cmentarnej z 1835 r. i przy mogile poległych w wojnie 1920 r. Kolejny przystanek był nad Bugiem, przy Pomniku Pamięci Żydów Wyszkowa postawionym na terenie dawnego kirkutu. Dalej trasa wiodła przez Natalin do Leszczydołu-Nowin. Na obrzeżu tej wsi stoi niewielki pomnik, poświęcony 11 mieszkańcom gminy Somianka (żołnierzom Armii Krajowej) i dwóm nieznanym mężczyznom, zamordowanym 23 czerwca 1944 r. przez niemieckich okupantów. Następnie uczestnicy rajdu zatrzymali się przed modernizowanym od kilkunastu lat pałacem Skarżyńskich. Wyprawę zakończyli na prywatnej posesji w Rybienku Leśnym, przy ognisku. Ciepła, słoneczna pogoda, świeża zieleń i kwitnące drzewa były także atrakcją tej historycznej wycieczki.
SB, ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 19 z 8 maja 2012 r.