Jesteś tutaj:

Dotknęli teatru

818
Dotknęli teatru

O tym, że teatr jest nie tylko dla dorosłych i może być świetną zabawą przekonały się dzieci, które przyszły do Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie. Świętowano tam Międzynarodowy Dzień Teatru.
Wszystkich serdecznie przywitała Małgorzata Lamparska z biblioteki. Wyjaśniła, że spotkanie odbywa się w ramach projektu "Biblioteka Akademia Aktywności", który jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Chcemy pokazać, że w tej bibliotece można spędzać czas aktywnie, dzisiaj będzie to zabawa w teatr - mówiła Małgorzata Lamparska.
W spotkaniu wzięli udział wyjątkowi goście. Przyszły dzieci biorące udział w zajęciach prowadzonych przez instruktora teatralnego Renatę Zmaczyńską-Zadrożną. Tworzą one grupę teatralną pn. "Zagadkowy wędrowiec", która działa przy Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie, "Błękitne myśli" przy Szkole Podstawowej nr l w Wyszkowie i "Tęczowy zawrót głowy" przy Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wyszkowie. Renata Zmaczyńska-Zadrożna zapewniła, że praca z uczestnikami zajęć jest dla niej ogromnym przywilejem. Dodała, że dobrze, że jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Teatru.
- Wtedy możemy się spotkać, pomyśleć czy nam się teatr podoba.-Zobaczyć, jak wygląda przygotowanie spektaklu - powiedziała instruktor.
Święto ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku dla upamiętnienia inauguracji festiwalu Teatr Narodów w Paryżu w 1957 roku.
- My tu mamy swój mały Paryż -stwierdziła Renata Zmaczyńska-Zadrożna.
Jako pierwsi, w krótkim przedstawieniu, zaprezentowali się członkowie grupy "Błękitne myśli", która działa dopiero od miesiąca. Potem rozpoczęła się zabawa w teatr cieni. Zgromadzeni podzielili się na trzy grupy i każda z nich za pomocą dłoni, latarki i wyobraźni miała przedstawić jakąś krótką historię.
W czasie spotkania dzieci wzięły również udział w innych zabawach, podczas których mogły poćwiczyć swoją pamięć czy dykcję. Miały m.in. zapamiętać jak najwięcej trudnych słów czy też narysować pewne wyrazy. Jedno jest pewne. Na pewno dla dzieci nic było to ostatnie spotkanie z teatrem.
(ep)

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 15 z 10 kwietnia 2012 r.