Jesteś tutaj:

Wernisaż z miłością w tle

841
Wernisaż z miłością w tle

200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego była pretekstem do otwarcia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, w sali im. prof. Ludwika Maciąga, wystawy malarstwa zatytułowanej "Śladami Krasińskich". Było to 14 lutego, w walentynki, podczas wernisażu nie zabrakło więc wierszy i piosenek o miłości. - Pozwólcie państwo, że wszystko, co piękne i miłe, co się tu dziś wydarzy, zadedykujemy pani Małgosi Ślesik-Nasiadko - powiedziała Anna Chmielak, prowadząca walentynkową cześć wieczoru. - Przekażmy jej nasze pozytywne emocje.
19 lutego minęła dwusetna rocznica urodzin Zygmunta Napoleona Krasińskiego, jednego z trzech wieszczów romantycznych. Sejmik Województwa Mazowieckiego ogłosił rok 2012 Rokiem Zygmunta Krasińskiego na Mazowszu (to także Rok Władysława Broniewskiego na Mazowszu). Patronat honorowy nad jubileuszowymi uroczystościami objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego. W cykl uroczystości jubileuszowych wpisuje się też wystawa malarstwa
"Śladami Krasińskich" w wyszkowskiej bibliotece miejskiej. Jej wernisaż odbył się 14 lutego.
Przybyłych powitali Elżbieta Kwaśniewska - zastępująca dyrektor biblioteki i Roman Kochanowicz - dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, które wypożyczyło obrazy na wystawę.
- Cieszę się, że mogę pokazać obrazy, które powstały na plenerze malarskim w 2005 r. - rozpoczął dyrektor Kochanowicz. - Chcieliśmy pokazać miejsca związane z rodem Krasińskich, gdzie przebywali lub gdzie są obiekty zbudowane przez Fundację Krasińskich. Jest tu przede wszystkim Opinogóra i Krasne, 40 km od Ciechanowa, gdzie była pierwsza siedziba rodowa Krasińskich. Z Opinogóra, drugą siedzibą rodową, Krasińscy związali się już w XVI w. Stąd pomysł, by upamiętnić te miejsca. W Krasnem Krasińscy mieszkali do 1939 r., ale niewiele się po nich zachowało. Ich wspaniały pałac wysadzili Niemcy. Pozostał piękny park o powierzchni 28 hektarów z wieżą przy wejściu. Inne miejsca związane z Krasińskimi to kościoły: w Krasnem, Krasińcu, Krasnosielcu, Węgrowie.
Dyrektor przedstawił cykl uroczystości z okazji 200-lecia urodzin Zygmunta Krasińskiego, które odbywać się będą m.in. w Warszawie, Opinogórze, Ciechanowie. 18 lutego w Warszawie, w kościele św. Krzyża została odprawiona msza św. w intencji poety, złożono kwiaty pod epitafium (wykonanym w 2009 r., w 150. rocznicę śmierci autora "Nie-Boskiej komedii") dla niego.
- Zygmunt Krasiński nie był doceniany - zauważył Roman Kochanowicz. - Może zdecydowały o tym względy klasowe, że był arystokratą, zmarł z krzyżem w ręku.
Zaprosił wszystkich do odwiedzenia Opinogóry, gdzie jest obecnie Muzeum Romantyzmu i gdzie został pochowany Zygmunt Krasiński (zmarł w Paryżu). Opinogóra była prezentem ślubnym generała Wincentego Krasińskiego dla syna Zygmunta i Elżbiety z Branickich.
- Sala prof. Maciąga gości dziś fantastyczną wystawę - mówił jeden z autorów prezentowanych obrazów Wieńczysław Pyrzanowski. Chciałbym zwrócić państwa uwagę na obrazy Juliana Sulikowskiego, Grażyny Tucholskiej i Kasi Słowikowskiej.

Trochę o miłości
- Mamy dla państwa niespodziankę walentynkową - zapowiedziała Elżbieta Kwaśniewska.
Okazały się nią utwory o miłości w wykonaniu utalentowanych wyszkowian: Michała Cioka, Ingi Łukasiuk, Katarzyny Słowikowskiej. Miłość, jak podkreślono, jest wiodącą ludzką potrzebą, uwalnia pozytywne relacje między ludźmi.
- Niewątpliwym mankamentem tego wieczoru jest nieobecność pani dyrektor Małgosi Ślesik-Nasiadko - zauważyła Anna Chmielak, prowadząca drugą część wieczoru. - Ten wieczór bez niej, mimo całej swej świetności, nie będzie tak magiczny, jak mógłby być. Pozwólcie państwo, że wszystko, co piękne i miłe, co się tu dziś wydarzy, zadedykujemy właśnie pani Małgosi. Przekażmy jej nasze pozytywne emocje.
I faktycznie, było pięknie i miło. Na zakończenie cała sala śpiewała razem z artystami piosenkę "Kocha się raz", przebój Ireny Jarockiej. A wykonawcy w podziękowaniu otrzymali czerwone róże.
Elżbieta Szczuka

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 8 z 21 lutego 2012 r.