Jesteś tutaj:

Fascynująca modowa podróż

907
Fascynująca modowa podróż

Ostatni wykład w ramach cyklu pt. "Szata zdobi człowieka, czyli spotkania z kostiumologią" było poświęcone tematowi piękna w prostocie. Kostiumolog Anna Nurzyńska przybliżyła projektantów z początku XX wieku i czasu międzywojnia
W czasie dwunastu spotkań w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie Anna Nurzyńska starała się pokazać, czym charakteryzowała się moda, ale także kultura różnych wieków. Zaczęła od barbarzyńców, a skończyła na początkach XX wieku. Na ostatnim spotkaniu pn. "Piękno w prostocie" mówiła m.in. o Coco Chanel. I o tym, że przeciwstawiała się ona tradycji, normom i stylowi europejskiemu, z którym najbardziej jest kojarzona.
I tłumaczyła, że rola, którą dzisiaj przypisuje się Coco Chanel, to kwestia pewnej legendy.
- Była socjalistką i jej moda jest właśnie socjalistyczna. Jako pierwsza zaczęła mieszać modę damską z męską. Wprowadziła sztuczną biżuterię, elementy stroju robotniczego czy swetry do ubiorów wyższych sfer. Wprowadziła też dżersej do mody kobiecej. Nieprawdą jest z kolei, że czarna wieczorowa suknia była pomysłem Coco Chanel.
Zdaniem Nurzyńskiej w tym czasie tworzyli lepsi projektanci.
- Wiele kobiet osiągnęło sukces swoją ciężką pracą - powiedziała.
Wymieniła Madeleine Vionnet i Jeanne Lanvin, które swoje domy mody założyły przed Coco Chanel i same na nie zarobiły. Vionnet była perfekcjonistką, innowatorką kroju. Tworzyła stroje, które były, jak druga skóra. Rezygnowała z bielizny w strojach wieczorowych. Lanvin w swoich strojach odwoływała się do klasyki francuskiego stylu. Kostiumolog powiedziała także o Mariano Fortuny'm, który był nie tylko projektantem mody, ale i tkanin. Tworzył stroje do sztuk teatralnych i wymyślił reżyserię światła w teatrze.
- Projektował stroje nowoczesne, ale używał ekskluzywnych tkanin. Śledził dawne technologie i odtwarzał tkaniny. Był kolejnym projektantem, który chciał uwolnić kobiety od gorsetów - stwierdziła Anna Nurzyńska.
Na koniec podziękowała za wspólnie spędzony czas i zaprosiła do odwiedzenia swojego bloga fashion-hi-story.blogspot.com.
EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 50 z 17 grudnia 2013 r.