Jesteś tutaj:

Męczeńska "Pasja"

960
Męczeńska "Pasja"

W piątkowy wieczór w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbył się wernisaż prac Łukasza Zadlewskiego. Obrazy przedstawiają mękę Chrystusa podczas drogi krzyżowej.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor placówki Małgorzata Ślesik-Nasiadko, która powitała malarza oraz jego nauczyciela - prof. Stanisława Baja, wykładowcę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W wystawie uczestniczył również burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz radny, Wojciech Chodkowski, dzięki któremu dzieła malarza może podziwiać wyszkowska publiczność. Gośćmi podczas wernisażu byli także księża: proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś, proboszcz parafii św. Rodziny ks. Kazimierz Wądołowski oraz proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski ks. Zenon Mosakowski. Podczas wystawy obecny był także ks. Remigiusz Stacherski, który napisał medytację drogi krzyżowej Chrystusa Pana na zakończenie roku wiary, która stanowiła podpis do każdego z obrazów.
Artysta podczas krótkiego wystąpienia podkreślił, że realizacja dużego przedsięwzięcia o tak trudnej tematyce sprawia, że człowiek nie jest już taki sam. Dodał także, że wystawa jego twórczości w sali imienia prof. Ludwika Maciąga jest dla niego dużym zaszczytem.
- Namalowanie cyklu pasyjnego było moim marzeniem z dzieciństwa - podkreślił Łukasz Zadlewski. - Jest to wyzwanie, którego zawsze chciałem się podjąć. Realizacja takiego tematu
jest wielkim przeżyciem wewnętrznym, duchowym, co nie może pozostawić autora bez zmian. (...) Malarstwo prof. Ludwika Maciąga było dla mnie zawsze sztuką z najwyższej półki. Jestem zaszczycony, że moje obrazy znalazły się w sali noszącej jego imię.
Profesor Stanisław Baj wyraził swoje zadowolenie, że wyszkowianie mają okazję oglądać coś tak wyjątkowego, jak prezentowana wystawa. Dodał, że obrazy łączą w sobie dobrą sztukę oraz refleksję.
- Tematyka wystawy jest specyficzna i głęboka. Niewątpliwie jest to wyzwanie dla malarza, ale również niebezpieczeństwo - powiedział prof. Stanisław Baj. - Wydaje mi się, że Łukasz sprostał zadaniu, czego efekty możemy wspólnie podziwiać. Tego typu obrazy każdy odbiera indywidualnie, dlatego też ja nie podejmę się ich interpretacji. Jedyne, co mogę powiedzieć to fakt, iż malarstwo Łukasza Zadlewskiego jest osadzone na niezwykłej, wyjątkowej osobowości.
Jego zdaniem atutem prac malarza jest ich specyficzny charakter. Ich surowość oraz bezpośredniość przekazu jest odzwierciedleniem nauki profesora Ludwika Maciąga. Podkreślił także, że chropowatość prac, a także oryginalność stanowi dodatkowy atut, który nadaje obrazom charakteru.
Liczne wspomnienia o twórczości prof. Ludwika Maciąga przywoływał sam jego uczeń - prof. Stanisław Baj, który wiedzę pozyskaną od mistrza przekazuje dalej, m.in. Łukaszowi Zedlewskiemu. Małgorzata Ślesik-Nasiadko dodała, że ta wystawa jest swego rodzaju kontinuum twórczości zmarłego wybitnego malarza.
Łukasz Zedlewski jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Baja, aneks z rysunku w Pracowni prof. Marka Wyrzykowskiego oraz aneks z grafiki warsztatowej w Pracowni prof. Rafała Strenta w 2013 r. Malarz jest także stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2005-2008. Dwa lata później otrzymał stypendium artystyczne Marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Jest również laureatem nagrody Fundacji Marka Marii Pieńkowskiego w 2009 r. Otrzymał także Nagrodę im. Barbary Ostaszewskiej oraz dostał się do finałowej dziesiątki konkursu "Najwybitniejszy Młody Malarz Pierwszej Dekady XXI wieku" w 2011 r.
Pomysłodawcą oraz inicjatorem zorganizowania wystawy młodego artysty jest Radny Miejski Wojciech Chodkowski, który stał się posiadaczem wszystkich obrazów prezentowanych w bibliotece. O wyjątkową atmosferę zadumy i refleksji podczas wernisażu zadbał zespół Gloriosa Trinita ze wspólnoty działającej przy parafii św. Wojciecha w Wyszkowie. Wystawa będzie prezentowana na III piętrze w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej do 13 grudnia.
ROKSANA POKRAŚNIEWICZ

Źródło: "Wyszków24" Nr 21 z 26 listopada 2013 r.