Jesteś tutaj:

Pasja według Łukasza Zedlewskiego

952
Pasja według Łukasza Zedlewskiego

- Łukasz Zedlewski był studentem wyjątkowym, utalentowanym, niezwykle pracowitym. Od wielu lat nie spotkałem nikogo, kto jest cały pochłonięty sztuką. l to ma odbicie w tych obrazach - tak o absolwencie warszawskiej ASP, którego cykl obrazów "Pasja" można obejrzeć na wystawie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej mówił jego nauczyciel prof. Stanisław Baj.
W piątek 22 listopada w bibliotece miejskiej odbył się wernisaż obrazów młodego artysty Łukasza Zedlewskiego. Licznie przybyłych, w tym burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, profesora Stanisława Baja, przewodniczącego komisji promocji rady miejskiej Wojciecha Chodkowskiego (to z jego inspiracji odbyła się ta wystawa), proboszczów wyszkowskich parafii, księży Zdzisława Golana, Romana Karasia i Kazimierza Wądołowskiego, proboszcza parafii w Popowie Kościelnym ks. Remigiusza Stacherskiego (zaprezentowane na wystawie obrazy męki Pańskiej opatrzone są jego rozważaniami), rodziców Łukasza Zedlewskiego oraz wszystkich miłośników sztuki powitała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Krótko przedstawiła autora prac; jego obrazy były już pokazywane w bibliotece na zbiorowej wystawie poplenerowej w 2010 r, związanej z 90. rocznicą urodzin śp. prof. Ludwika Maciąga.
Łukasz Zedlewski, urodzony 1 maja 1989 r. w Olsztynie, w tym roku skończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stanisława Baja. Ma na swoim koncie już wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, jest m.in. laureatem finałowej dziesiątki konkursu "Najwybitniejszy młody malarz pierwszej dekady XXI wieku". Mieszka i pracuje w Miodówku k. Olsztyna.
- Tym razem jest to malarstwo Łukasza Zedlewskiego, malarstwo o tematyce szczególnej, specyficznej, bardzo ważnej, głębokiej - mówił prof. Baj, który pogratulował burmistrzowi miejsca, w którym wyszkowianie mogą oglądać dobrą sztukę. - Pasja była malowana wielokrotnie przez malarzy. Temat jest dla malarza wyzwaniem, ale i niebezpieczeństwem. Myślę, że Łukasz wyszedł z tego znakomicie. To malarstwo jest osadzone na niezwykłej, wyjątkowej osobowości autora Obrazy być może na pierwszy rzut oka nie są wygłaskane, ale ich surowość jest ogromną zaletą, prawda malarstwa i prawda przekazu tematu jest czymś niezwykłym. I tu czuję oddech profesora Maciąga, który zawsze nas w ten sposób do podejścia do sztuki przysposabiał, by malarstwo uprawiać w sposób szczery i bezkompromisowy.
Dodał, że Łukasz Zedlewski był studentem wyjątkowym, utalentowanym, niezwykle pracowitym. Pogratulował rodzicom wychowania znakomitego artysty.
- Od wielu lat nie spotkałem nikogo, kto jest cały pochłonięty sztuką. I to ma odbicie w tych obrazach - kontynuował.
- Spotkałam się z kilkoma pytaniami: Dlaczego Pasja? Teraz powinniście przygotowywać się do Bożego Narodzenia - mówiła dyrektor biblioteki. - Odpowiadałam, że robimy wystawę malarstwa, kolejną w naszej bibliotece. A czasami tak jest w życiu, że te pasje przeżywa się przez okrągły rok.
Autor wystawy podziękował Wojciechowi Chodkowskiemu, inicjatorowi tej wystawy, że umożliwił mu spełnienie jednego z marzeń, czyli namalowanie cyklu pasyjnego.
- To wyzwanie, które zawsze chciałem podjąć. To bardzo ciężki temat wielkie przeżycie i wyzwanie dla malarza. Ważne dla mnie jest to, że wystawa odbywa się w sali im. Ludwika Maciąga, którego zresztą odkryłem 3 lata temu, w czasie pleneru z okazji 90. rocznicy urodzin Profesora Uważam go za genialnego malarza i jestem zaszczycony, że mogę mieć wystawę w tym miejscu.
Wojciech Chodkowski opowiedział, że Łukasza poznał, kiedy ten w 2008 r. został studentem ASP i zamieszkał na stancji u jego brata.
- Uczniem prof. Ludwika Maciąga był prof. Baj, jego uczniem był Łukasz Zedlewski, można powiedzieć, że wnuk artystyczny prof. Maciąga. I to wszystko ładnie nam składa się w jedno koło - zauważył.
Wernisaż muzycznie uświetniła Gloriosa Trinia działająca przy parafii św. Wojciecha Wystawę można oglądać do 13 grudnia.
ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 47 z 26 listopada 2013 r.