Jesteś tutaj:

Artysta nie jest niewolnikiem rzeczywistości

909
Artysta nie jest niewolnikiem rzeczywistości

Kulturoznawca Jarosław Górski na spotkaniach w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie będzie przybliżał sztukę współczesną. Na pierwszych warsztatach opowiedział o jej narodzinach.
Jarosław Górski w bibliotece prowadził już cykl warsztatów "Czytamy malarstwo", który cieszył się dużą popularnością. Na pierwszym spotkaniu nowego cyklu zauważył, że w czasie poprzednich zajęć uczestnicy wykazywali zainteresowanie sztuką współczesną.
- Tym, jak ją odbierać - wyjaśnił.
Kulturoznawca przyznał, że jest to o tyle trudne, że sztuka współczesna często wydaje nam się płytka, mniej skomplikowana czy też wymagająca mniejszego kunsztu. Najważniejsze dziesięciolecie XX wieku, które przemieniło sztukę, miało miejsce w latach 1906-1916.
-Wtedy we współczesnej sztuce dokonało się kilka zasadniczych przełomów. Zmienił się sposób patrzenia na sztukę i sposób jej uprawiania - tłumaczył Górski.
Dodał, że nowa sztuka pojawiła się m.in. dlatego, że za pomocą starszych stylów nie sposób było oddać pęd współczesności.
Przedstawił kilka obrazów Paula Cezanne'a, który zastanawiał się nad nową estetyką. Prezentowały one znany motyw kąpiących się kobiet.
- Artysty nie interesuje nieprzyzwoitość kąpiących się kobiet. Stanowią ciekawą kompozycję, widok - tłumaczył.
Pablo Picasso w eksperymentowaniu idzie dalej niż Cezanne.
- Stosuje skróty rzeczywistości, które dają najlepszy efekt. Ciała i rzeczywistość zostają zredukowane do figur geometrycznych. Eksperymentuje również z kolorem - mówił Jarosław Górski.
Picassowi chodzi o stworzenie interesującego dzieła, a nie malowanie rzeczywistości.
- Artysta jest wolny. Dzieło jest ciekawsze, niż sama rzeczywistość. Artysta nie może być niewolnikiem rzeczywistości - wyjaśnił Jarosław Górski.
Kolejne spotkanie ?Panoramy sztuki współczesnej" odbędzie się 5 grudnia o godz. 18.00. Wtedy Jarosław Górski opowie o polskich gigantach sztuki współczesnej - Kantorze, Opałce i Abakanowicz.
TEKST i ZDJĘCIE EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 47 z 26 listopada 2013 r.