Jesteś tutaj:

O Tuwimie, jakiego nie znamy

479
O Tuwimie, jakiego nie znamy

?Tuwim - kolekcjoner niezwykłości, śmieszności i dziwaczności? to tytuł wykładów Jarosława Górskiego, które w czwartek 14 listopada odbyły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Na spotkania o godz. 11.00 i 12.00 przybyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 oraz Gimnazjum nr l w Wyszkowie.
Rok 2013 Sejm RP ogłosił Rokiem Juliana Tuwima, 27 grudnia minie 60. rocznica śmierci poety. Aby przybliżyć tę postać wyszkowskiej młodzieży, do biblioteki miejskiej zaproszono Jarosława Górskiego, pisarza, krytyka literackiego i kulturoznawcę. Przybyłych na wykład licealistów i gimnazjalistów z naszego miasta i prelegenta witała Renata Powichrowska z MGBP. Jarosław Górski przedstawił sylwetkę Juliana Tuwima nie tylko jako wielkiego pisarza, ale także ekscentryka, osobę dowcipną, pasjonata, kolekcjonera. Ten polski poeta żydowskiego pochodzenia, tworzący w czasach dwudziestolecia międzywojennego, był współzałożycielem kabaretu literackiego , ?Pod Picadorem? i grupy poetyckiej ?Skamander?. Był to człowiek z ogromnym poczuciem humoru, miał nietypowe hobby: kolekcjonował krawaty, spinki do mankietów, interesował się zabobonami i przesądami, spisywał powiedzenia pijackie, które opublikował w książce pt ?Polski słownik pijacki i antologia bachiczna?. Zbieracz ciekawostek, autor m.in. książek: ?Czary i czarty polskie?, ?Wypisy czarnoksięskie? ?Cicer cum caule, czyli Groch z kapustą?, mówił o sobie, że mógłby być wykładowcą dziwologii.
- Tuwima interesowało szczególnie to, co dla innych było nietypowe, głupie, bez sensu, uważane za niepotrzebne - mówił Jarosław Górski. - Miał niezwykłą umiejętność zbierania, ale i opisywania. Ta pasja miała na celu lepsze zrozumienie siebie, to kim i jakim jest. Wykładowca przedstawił słuchaczom kilka spisanych przez Juliana Tuwima palindromów (wyrazów brzmiących identycznie czytanych od lewej do prawej i od prawej do lewej), np. ?pętaka pętaj a tępaka tęp? czy ?kobyła ma mały bok?. Przytoczył parę wypowiedzi wieszcza Młodzież miała okazję zapoznać się z historią Juliana Tuwima, dowiedzieć się jak żył i tworzył. Wizerunek poety można było podziwiać dzięki prezentacji multimedialnej, wyświetlanej podczas spotkania.
P.D.

Źródło: ?Wyszkowiak? Nr 47 z 19 listopada 2013 r.