Jesteś tutaj:

STOP. Nie śmieć w lesie

878
STOP. Nie śmieć w lesie

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie można obejrzeć ogólnopolską wystawę rysunku satyrycznego "STOP zaśmiecaniu lasów"
Na otwarciu wystawy gości witał śpiew ptaków i widok choinek, ustawionych w sali w bibliotece. Wszystko to przygotowali pracownicy Nadleśnictwa Wyszków pod kierownictwem Katarzyny Słowikowskiej. Wystawa jest efektem konkursu, który został zorganizowany w 2011 roku przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury we współpracy z dyrekcją generalną Lasów Państwowych. O to, by prace zobaczyli mieszkańcy powiatu wyszkowskiego, zadbało Nadleśnictwo Wyszków. Stąd też wystawę otworzył Nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski oraz dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
- W Lasach Państwowych sprawa śmieci jest dla nas priorytetem. W ubiegłym roku zostało wydanych 17 min zł na zbieranie śmieci w lasach. Samo Nadleśnictwo Wyszków wydało na to 130 tys. zł. Zebraliśmy prawie 1000 m sześciennych śmieci, czyli 8 tysięcy worków -mówił o liczbach nadleśniczy.
Prezes Honorowy Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Jacek Frankowski zdradził, że autorzy rysunków zgodzili się, by ich prace były publikowane bez honorarium.
- To dar serca karykaturzystów, którzy cenią pracę leśników i chcieliby, żeby lasy były czyste - tłumaczył.
Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Witold Mysyrowicz podkreślił, że twórcy mają wielką satysfakcję, kiedy efekt ich pracy ma szeroki odbiór.
- Ta wystawa jest pewnym ewenementem, jeśli chodzi o powszechne i głęboko niesłuszne przeświadczenie, czym zajmują się karykaturzyści. Okazuje się, że ten komunikatywny sposób przekazu treści, czyli satyra i karykatura, doskonale może służyć celom bardzo szczytnym, w tym celom społecznym - mówił
Zastępca burmistrza Adam Warpas przyniósł ze sobą zdjęcie, które ostatnio zrobił w lesie.
- Nic tak nie razi w środowisku leśnym, które powinno być najczystsze, najpiękniejsze, jak widok śmieci. Skąd one się tam biorą? Być może to wynik braku takich inicjatyw pokolenie albo dwa wstecz - zauważył.
Wystawa pokazuje, jak dużym zagrożeniem dla lasów jest ich zaśmiecanie. Kilkadziesiąt rysunków najlepszych polskich karykaturzystów to świetna, ale i przystępna lekcja przyrody. Na wystawie można zobaczyć prace, które zdobyły trzy pierwsze nagrody w konkursie. Pierwsze miejsce zajął Witold Mysyrowicz, który jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Druga pozycja przypadła Edwardowi Lutczynowi, a trzecia Józefowi Jurczyszynowi.
TEKST i ZDJĘCIE EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 43 z 29 października 2013 r.