Jesteś tutaj:

Słowa są po to, aby ich używać rozmyślnie i z zasadami

454
Słowa są po to, aby ich używać rozmyślnie i z zasadami

Poza wykładem, prowadzący przygotował wiele ćwiczeń pozwalających poznać zawód redaktora od strony praktycznej.
W środę 9 października o godzinie 9:00 w bibliotece miejskiej odbyły się warsztaty dziennikarskie dla gimnazjalistów. Zajęcia prowadził Rafał Lasota - dziennikarz, publicysta i pisarz. Zapoznawał młodzież z tajnikami zawodu redaktora oraz uczył twórczego myślenia.
Na spotkaniu zjawili się uczniowie I klasy z Gimnazjum nr l w Wyszkowie. Początkowo młodzi ludzie, byli onieśmieleni i nieaktywni. Biernie wysłuchiwali informacji o fachu dziennikarza. Dzięki otwartości i charyzmie prowadzącego, po krótkim czasie nabrali pewności siebie i z chęcią wykonywali polecenia.
W ramach warsztatów, Lasota opowiadał o ogólnopolskich gazetach. Zaznajamiał audytorium ze specyfiką poszczególnej prasy. Wskazywał różnice w stylu oraz błędy językowe i dziennikarskie. Opowiadał również ciekawe historie i anegdoty, których doświadczył w swojej pracy.
Poza wykładem, prowadzący przygotował wiele ćwiczeń pozwalających poznać zawód redaktora od strony praktycznej. W ramach zabawy gimnazjaliści mieli przygotować własne, krótkie teksty, zadawać pytania podczas konferencji prasowej, a także występować przed kamerą. Większość młodzieży była zdenerwowana, jednak dzięki uwagom i pomocy Lasoty, szybko zmienili swoje zachowanie i nabrali odwagi.
Rafał Lasota namawiał zebranych gimnazjalistów do wychodzenia poza schemat. Zauważył, że uczniowie boją się wyrażać własne zdanie i podążają utartymi ścieżkami. Starają się wpasować w określony klucz odpowiedzi, czyli tego czego uczą w szkole.
Po skończonym spotkaniu, młodzi ludzie byli zadowoleni z uczestnictwa w warsztatach dziennikarskich. Ich wychowawczyni cieszyła się z wizyty, stwierdzając, że zaprocentuje to dla nich w przyszłości. Prowadzący był podobnego zdania. W krótkiej rozmowie powiedział, że takie zajęcia są pouczające dla młodych ludzi; pobudzają kreatywne myślenie. W edukacji szkolnej coraz częściej zapomina się kształcić dziecięcą ciekawość. Warsztaty dziennikarskie na pewno pomogą im w wykraczaniu poza schematyczne myślenie.
Dariusz Huba

Źródło: ?Wyszków24? Nr 15 z 15 października 2013 r.