Jesteś tutaj:

O krótkich formach i tym, co najważniejsze

900
O krótkich formach i tym, co najważniejsze

Lubi pisać i czytać krótsze teksty, ceni wzbogacające życie wartości. Chętnie bawi się słowami, zestawiając z nich niezwykłe ciągi, czytanie których ćwiczy umysł i język. Małgorzata Strzałkowska 12 września spotkała się z młodymi czytelnikami w wyszkowskiej bibliotece.
Autorka znana jest głownie z wierszyków, które w zabawnej, żartobliwej formie przynoszą dzieciom podpowiedzi, typu: jak zdobyć i zatrzymać kolegów, jak postępować w trudnych sytuacjach domowych i szkolnych, jak i dlaczego dbać o przyrodę. Pisarka tworzy też wierszyki-łamańce językowe, pełne szalonych zestawień, rymów, doskonalących wymowę, będących jednocześnie dobrą zabawą.
Spotkanie było też okazją do odczytania fragmentów książek autorki. Dzieci oczywiście zadawały też pytania.
- Trzeba wybierać interesujące książki i mieć wyobraźnię - mówiła Strzałkowska. - Wyobraźnia jest niezbędna w życiu, przydaje się we wszystkim.
Pisarka dotąd napisała 146 książek, pierwsze wiersze zaczęła tworzyć jeszcze w dzieciństwie. W1987 r. "Świerszczyk" opublikował jej wiersz "Dżdżownica". W swoim dorobku ma teksty piosenek (m.in. dla "Sylaby") i scenariusze dobranocek. Największy sentyment czuje do "Leśnych głupków", których bohaterowie wbrew pozorom są całkiem mądrymi stworkami.
- Nie wiem, skąd przychodzą pomysły, chyba zewsząd - mówiła. - Pisanie to ciężka praca, dobieranie słów, walka z blokadą, ale to przyjemna męka.
W dyskusji pojawił się temat wartości - czym są, czemu są niezbędne w życiu. Zebrani doszli do wniosku, że zaspokajają ważne potrzeby, np. wiedzy, spokoju, bezpieczeństwa czy miłości. Pieniądze nie są wartością, ale pomagają realizować np. potrzeby edukacyjne czy kulturalne. Rozmowa dotknęła też wartości propagowanych przez media, m.in. gwiazdy. Zgodnie uznano, że nie zawsze reprezentują one prawdziwe wartości.
Dzieci bawiły się też w odgadywanie, z czego Małgorzata Strzałkowska tworzyła kolaże, ilustrujące jej książki. Są to fragmenty fotografii najróżniejszych przedmiotów, zestawionych w zaskakujący sposób, dzięki czemu tworzą nowe jakości.
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka Akademią Przyszłości". Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Lucynowie, kl. II SP nr 5 oraz laureaci konkursu plastycznego "Z książką do przyszłości".
E.E.

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 38 z 24 września 2013 r.