Jesteś tutaj:

Rowerem po historycznych śladach

471
Rowerem po historycznych śladach

Przez pomniki, cmentarze i inne miejsca pamięci wiodła trasa rajdu rowerowego zorganizowanego z okazji kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prawie czterdziestu uczestników pokonało w minioną sobotę około trzydzieści kilometrów.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i powstałe dziesięć lat temu Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej co roku zapraszają do udziału w wyprawie rowerowej śladami miejsc przypominających o wydarzeniach sprzed ponad dziewięćdziesięciu lat. Grupą opiekowali się prezes stowarzyszenia Adam Mickiewicz oraz wiceprezes i pracownik miejskiej biblioteki Mirosław Powierza. Obaj podczas wycieczki opowiadali ciekawostki historyczne i fakty ważne dla lokalnej tożsamości. Zbiórka chętnych do wyprawy odbyła się pod kościołem św. Idziego, skąd uczestnicy ulicą Nadgórze pojechali na cmentarz parafialny, gdzie odwiedzili pomnik poświęcony poległym w 1920 r. oraz grób ks. Wiktora Mieczkowskiego, inicjatora postawienia monumentu. Zarówno tu, jak i na kolejnych etapach wyprawy zapalili znicze.
Dalej wyruszyli w stronę Brańszczyka, by odwiedzić tamtejszy cmentarz parafialny, do Kamieńczyka przeprawili się promem kursującym na Bugu. Tam zatrzymali się przy pomniku powstańców styczniowych. Końcowym etapem wycieczki było Rybienko Leśne i tamtejszy pomnik pomordowanych przez sowiecką czerezwyczajkę. Jeden z uczestników rajdu Mieczysław Joniuk wygłosił wiersz własnego autorstwa. Ostatnim punktem wyprawy było ognisko na jednej z prywatnych działek. Organizatorzy zapewnili dla wszystkich uczestników kiełbaski.
J.P.

Źródło: ?Wyszkowiak? Nr 34 z 20 sierpnia 2013 r.