Jesteś tutaj:

Rajd rowerowy z atrakcjami

508
Rajd rowerowy z atrakcjami

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej w sobotę 17 sierpnia zorganizowali rajd rowerowy śladami Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ponad 30 osób przejechało ok. 30 kilometrów.
Miłośnicy dwóch kółek spotkali się na placu przy kościele św. Idziego. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, najstarszy ponad 70. Rajd prowadzili Mirosław Powierza i Adam Mickiewicz, na prawie 30-kilometrową trasę wyruszyło ponad 30 rowerzystów.
Pierwszym historycznym przystankiem była stara plebania; po wystawie ?Najazd bolszewicki 1920? oprowadził Mirosław Powierza. Na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie odwiedzili groby: żołnierzy poległych w 1920 r. i ks. Wiktora Mieczkowskiego. Kolejne przystanki związane były z szerszą historią naszego regionu:
  • w Turzynie - krzyż i kamień (postawione w 2003 r.) upamiętniające 800-lecie tej wsi,
  • w Brańszczyku - na cmentarzu grób żołnierzy poległych w walce z bolszewikami w 1920 r., grób kpt. Piotra Kulasińskiego, zamordowanego przez UB w 1946 r., grób Marii Żywirskiej, autorki dzieła ?Puszcza Biała, jej dzieje i kultura?, grób żołnierzy wojska polskiego, poległych w okolicach Brańszczyka we wrześniu 1939 r,
  • w Kamieńczyku - pomnik upamiętniający powstańców styczniowych 1863 r, poległych w bitwie pod Fidestem,
  • w Rybienku Leśnym - pomnik ofiar czerezwyczajki w sierpniu 1920 r.
Atrakcją był przejazd promem z Brańszczyka do Kamieńczyka i urokliwe krajobrazy na trasie. Rajd zakończył się w Rybienku Leśnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, przygotowanych przez organizatorów.
SB

Źródło: ?Nowy Wyszkowiak? Nr 33 z 20 sierpnia 2013 r.