Jesteś tutaj:

Manewry Leśnej Ferajny

867
Manewry Leśnej Ferajny

17 lipca podopieczni Wakacyjnego Wehikułu Czasu pojechali na wycieczkę zorganizowaną w ramach projektu "Biblioteka Akademią Przyszłości". Tym razem celem była to Szkółka Dalekie Nadleśnictwo Wyszków położona ok. 20 kilometrów od miasta.
Zajęcia pod nazwą "Manewry Leśnej Ferajny" - to ekologiczno-leśnicze warsztaty przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa. Zajęcia poprowadziła Karolina Gizińska - referent Nadleśnictwa, a towarzyszyli jej Adam Grzymkowski - podleśniczy Leśnictwa Dalekie oraz Marika Prus - praktykantka i Natalia Szumacher - stażystka.
Leśne spotkanie rozpoczęło się zabawą w odgadywanie nazw leśnych zwierząt, drzew i roślin, widniejących na tablicach, które pani Marika pokazywała dzieciom. Nie okazało się to trudnym wyzwaniem, gdyż podopieczni poradzili sobie z każdym zadaniem.
Następnie Leśna Ferajna została podzielona na: dzięcioły, wiewiórki, zające, jeże, dziki i jelenie. Część uczestników (dziki, dzięcioły i zające) poszło na wycieczkę z podleśniczym Adamem Grzymkowskim do szkółki.
Dowiedzieli się tam m.in. czym jest kompostownik, sezon wegetatywny, szkółka czy sadzonki oraz słuchali kilku słów prowadzącego dotyczących niektórych chorób drzew. Zobaczyli także jak rosną młodziutkie sadzonki drzew liściastych i iglastych niedawno wysianych i tych co najmniej rocznych. Wędrownicy zgadywali nazwy drzew, które mijali po drodze. Bezkonkurencyjna okazała się Marcela Zalewska, która jako jedyna odgadła nazwę olszy czarnej.
Druga grupa dzieci (jeże, wiewiórki i jelenie) bawiła się w tym czasie w specjalnie wymyśloną na tę okoliczność grę planszową. Zadaniem uczestników było odnalezienie różnych numerków na kolorowych planszach rozmieszczonych na terenie szkółki. Następnie gracze byli zobowiązani do udzielenia odpowiedzi na pytania związane z lasem. Po planszy poruszali się kamiennymi lub drewnianymi pionkami. Do przodu za poprawną, do tyłu za błędną odpowiedź. Zabawa okazała się fantastyczną formą spędzania wolnego czasu. Jeże, wiewiórki i jelonki rywalizowały ze sobą o jak najwyższe miejsca. Ostatecznie, na najwyższym stopniu podium znalazła się drużyna jelonków.
Następnie, grupy się zamieniły. Druga poszła na wycieczkę, a pierwsza rozegrała grę planszową. W tym zestawieniu był remis między dzięciołami a zającami.
Po dniu pełnym wrażeń cała Leśna Ferajna zebrała się, by wspólnie zjeść kiełbaski z grilla. Jak podczas każdego wyjazdu, dzieci chętnie smakowały przygotowanych potraw, prosząc o dokładki.
Na zakończenie zajęć została przygotowana plansza ze smutnym drzewkiem bez liści. Zadaniem dzieci było wypisanie na listkach: co daje nam las a co my możemy mu zaoferować w zamian. Dzieci przykleiły swoje propozycje do gałęzi, dzięki czemu drzewo ponownie się zazieleniło.
Na koniec ekologiczno-leśniczych warsztatów każde z dzieci otrzymało na pamiątkę nietypowy, kolorowy ołówek z logo Nadleśnictwa i kolorowankę. Wspólnie stworzone drzewko także wróciło z uczestnikami zajęć do biblioteki. Podopieczni podziękowali za dzień pełen wrażeń, obiecując jednocześnie ponowne odwiedziny w Nadleśnictwie.
ROKSANA POKRAŚNIEWICZ

Źródło: "Wyszków24" Nr 3 z 23 lipca 2013 r.