Jesteś tutaj:

Pisanie - praca przyjemna, a jednocześnie trudna

1104
Pisanie - praca przyjemna, a jednocześnie trudna

Już po raz kolejny, w ramach projektu "Biblioteka Akademią Przyszłości", realizowanego przez bibliotekę miejską w Wyszkowie odbyło się spotkanie z pisarzem. Tym razem gościem była Grażyna Bąkiewicz, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, historyk, laureatka wielu nagród literackich.
Grażyna Bąkiewicz mówiła o czynnikach, które mają wpływ na bycie pisarzem, tłumaczyła w jaki sposób tworzyć fabułę i budować postać.
- Pisarz to nie jest zawód, z którym człowiek się rodzi, nie da się też tej profesji wyuczyć - poinformowała Grażyna Bąkiewicz. - Człowiek staje się pisarzem dopiero w momencie wydania książki.
Sama pisarka z zawodu jest nauczycielem historii, dodatkowo skończyła dziennikarstwo, które jest zbliżone do zawodu pisarza. Kiedy zaczęła pracować w gazecie uzmysłowiła sobie, że dziennikarstwo nie polega tylko na pisaniu, ale również na czekaniu. Pierwszy artykuł, reportaż z życia człowieka ukazał się w pięciu linijkach, co ją zasmuciło. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła od kreślenia bajek. Pierwsza ukazała się w "Świerszczyku".
- Lubię sobie wyobrażać różne rzeczy. Na lekcji języka polskiego zadano nam napisać bajkę, z czego się bardzo cieszyłam - powiedziała. - Wymyśliłam fabuły bajek dla połowy klasy, ponieważ wymyślanie opowieści nie było dla mnie problemem - dodała. Książką, która wywiera największy wpływ na jej życie jest "Korniszonek". Autorka wydała właśnie kolejną część jego przygód. Powiedziała, że w znacznej większości pisze książki o problemach, które są obecne na co dzień. Zawsze główny bohater jest narratorem, mówiącym w pierwszej osobie.
Ważną w dorobku pisarki pozycją jest też "O melba!", którą nagrodzono nagrodą IBBY (International Book By Young). Została też książką roku 2002 i doczekała się czterech wydań.
- To była pierwsza książka, która otworzyła mi oczy na to, czym jest zawód pisarza - stwierdziła.
"Przyszłość słowem malowana"
W drugiej części spotkania, ogłoszono wyniki konkursu literackiego "Przyszłość słowem malowana", zorganizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu "Biblioteka Akademią Przyszłości". Adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, świetlic socjoterapeutycznych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego. Uczestnicy prozą wierszem mieli wyrazić wizję przyszłości. Konkurs trwał od 2 kwietnia do 20 maja. Wzięło w nim udział 41 uczestników, w trzech kategoriach. Nagrody wręczyły przewodnicząca komisji,
Lidia Błachnio, polonistka, nauczyciel w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie, pracownik czytelni dla Dzieci i Młodzieży, Małgorzata Lamparska oraz pisarka, Grażyna Bąkiewicz.
Kategoria klas młodszych: I miejsce Ewa Czupryniak - SP nr 1 w Wyszkowie; pozostałych miejsc nie przyznano.
Kategoria klas starszych (proza) I miejsce - Anna Jastrzębska, SP nr l w Wyszkowie, II - Zofia Gawur, ZS w Rybienku Leśnym, III - Weronika Zdziarstek, PSP w Trzciance, Aleksandra Turek, SP nr 1 w Wyszkowie. Wyróżnienia: Sandra Nowakowska SP nr l w Wyszkowie, Eryk Maciejewski ZS w Rybienku Leśnym.
(poezja) I miejsce - Wiktor Młynarski, ZS w Rybienku Leśnym, II - Eryk Paź, PSP w Trzciance. Kategoria klas gimnazjalnych I miejsce - Lidia Strzelińska, Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, II - Karolina Rekus, Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, III - ZS w Rybienku Leśnym. Wyróżnienie: Hanna Kwaśny ZSP w Woli Mystkowskiej. Wyróżnienia specjalne przyznano uczniom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie: Edycie Giziewicz, Sylwii Kielak, Martynie Kuleszy, Łukaszowi Gierkowi, Kamili Suskiej i Tomaszowi Wąsiewiczowi oraz skierowano podziękowania do opiekuna uczniów, Marzeny Szulc.
M. P.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 29 z 16 lipca 2013 r.