Jesteś tutaj:

Pisanie - praca przyjemna, a jednocześnie trudna

560
Pisanie - praca przyjemna, a jednocześnie trudna

Już po raz kolejny, w ramach projektu ?Biblioteka Akademią Przyszłości?, realizowanego przez bibliotekę miejską w Wyszkowie odbyło się spotkanie z pisarzem. Tym razem gościem była Grażyna Bąkiewicz, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, historyk, laureatka wielu nagród literackich.
Grażyna Bąkiewicz mówiła o czynnikach, które mają wpływ na bycie pisarzem, tłumaczyła w jaki sposób tworzyć fabułę i budować postać.
- Pisarz to nie jest zawód, z którym człowiek się rodzi, nie da się też tej profesji wyuczyć - poinformowała Grażyna Bąkiewicz. - Człowiek staje się pisarzem dopiero w momencie wydania książki.
Sama pisarka z zawodu jest nauczycielem historii, dodatkowo skończyła dziennikarstwo, które jest zbliżone do zawodu pisarza. Kiedy zaczęła pracować w gazecie uzmysłowiła sobie, że dziennikarstwo nie polega tylko na pisaniu, ale również na czekaniu. Pierwszy artykuł, reportaż z życia człowieka ukazał się w pięciu linijkach, co ją zasmuciło. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczęła od kreślenia bajek. Pierwsza ukazała się w ?Świerszczyku?.
- Lubię sobie wyobrażać różne rzeczy. Na lekcji języka polskiego zadano nam napisać bajkę, z czego się bardzo cieszyłam - powiedziała. - Wymyśliłam fabuły bajek dla połowy klasy, ponieważ wymyślanie opowieści nie było dla mnie problemem ? dodała. Książką, która wywiera największy wpływ na jej życie jest ?Korniszonek?. Autorka wydała właśnie kolejną część jego przygód. Powiedziała, że w znacznej większości pisze książki o problemach, które są obecne na co dzień. Zawsze główny bohater jest narratorem, mówiącym w pierwszej osobie.
Ważną w dorobku pisarki pozycją jest też ?O melba!?, którą nagrodzono nagrodą IBBY (International Book By Young). Została też książką roku 2002 i doczekała się czterech wydań.
- To była pierwsza książka, która otworzyła mi oczy na to, czym jest zawód pisarza - stwierdziła.
?Przyszłość słowem malowana?
W drugiej części spotkania, ogłoszono wyniki konkursu literackiego ?Przyszłość słowem malowana?, zorganizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu ?Biblioteka Akademią Przyszłości?. Adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, świetlic socjoterapeutycznych oraz ośrodków szkolno-wychowawczych z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego. Uczestnicy prozą wierszem mieli wyrazić wizję przyszłości. Konkurs trwał od 2 kwietnia do 20 maja. Wzięło w nim udział 41 uczestników, w trzech kategoriach. Nagrody wręczyły przewodnicząca komisji,
Lidia Błachnio, polonistka, nauczyciel w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie, pracownik czytelni dla Dzieci i Młodzieży, Małgorzata Lamparska oraz pisarka, Grażyna Bąkiewicz.
Kategoria klas młodszych: I miejsce Ewa Czupryniak - SP nr l w Wyszkowie; pozostałych miejsc nie przyznano.
Kategoria klas starszych (proza) I miejsce - Anna Jastrzębska, SP nr l w Wyszkowie, II - Zofia Gawur, ZS w Rybienku Leśnym, III - Weronika Zdziarstek, PSP w Trzciance, Aleksandra Turek, SP nr l w Wyszkowie. Wyróżnienia: Sandra Nowakowska SP nr l w Wyszkowie, Eryk Maciejewski ZS w Rybienku Leśnym.
(poezja) I miejsce - Wiktor Młynarski, ZS w Rybienku Leśnym, II - Eryk Paź, PSP w Trzciance. Kategoria klas gimnazjalnych I miejsce - Lidia Strzelińska, Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, II - Karolina Rekus, Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, III - ZS w Rybienku Leśnym. Wyróżnienie: Hanna Kwaśny ZSP w Woli Mystkowskiej. Wyróżnienia specjalne przyznano uczniom Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie: Edycie Giziewicz, Sylwii Kielak, Martynie Kuleszy, Łukaszowi Gierkowi, Kamili Suskiej i Tomaszowi Wąsiewiczowi oraz skierowano podziękowania do opiekuna uczniów, Marzeny Szulc.
M. P.

Źródło: ?Wyszkowiak? Nr 29 z 16 lipca 2013 r.