Jesteś tutaj:

O drodze na kapitański mostek

993
O drodze na kapitański mostek

Trzej honorowi obywatele gminy Wyszków spotkali się w miejskiej bibliotece 30 listopada podczas promocji książki jednego z nich - Eugeniusza Daszkowskiego.
Najnowsza publikacja kapitana żeglugi wielkiej, pisarza marynisty, byłego rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie nosi tytuł „Droga na kapitański mostek”. Spotkanie autorskie w bibliotece poprowadził naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Wyszkowie Leszek Marszał. Wśród gości spotkania byli honorowi obywatele gminy Wyszków - ks. Henryk Kietliński i płk Janusz Decewicz. Wydanie książki „Droga na kapitański mostek” zostało sfinansowane z budżetu gminy Wyszków. Podczas spotkania przybyli otrzymywali ją w prezencie. Wstęp do publikacji napisał burmistrz Grzegorz Nowosielski, który stwierdził m.in.: „Dla mnie każde spotkanie z tekstami Eugeniusza Daszkowskiego jest odkrywaniem na nowo morza, bo ten ambitny, pełen godności, wewnętrznej harmonii i pogody ducha człowiek jak mało kto pięknie i ciekawie potrafi o nim opowiadać. Autor umiejętnie płynie własną rzeką życia i jest tam łagodność fal pokory i nauki, wezbrania i wojenne sztormy, podmuchy wiatru rzucające Go w różne strony świata, wartki nurt zawodowej i marynarskiej kariery„. Eugeniusz Andrzej Daszkowski
urodził się 4 lutego 1930 r. w Wyszkowie. Był organizatorem szkolnego koła Ligi Morskiej. Z morzem zetknął się po raz pierwszy jako siedemnastolatek na kursach organizowanych przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego w Łebie. Studia na Wydziale Nawigacji Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie ukończył w 1950 r. Później studiował na Wydziale Ekonomicznym Transportu Politechniki Szczecińskiej. Ze względu na okupacyjną działalność w Szarych Szeregach, a także posiadanie rodziny za granicą, był objęty zakazem pływania. Dopiero po październiku 1956 r. rozpoczął pracę na morzu. Początkowo pływał jako młodszy marynarz na fińskim statku „Satu” (1957), później na statkach PŻM, m.in.
na „Chochliku”, „Kielcach”, „Nogacie”, „Sole”, „Kopalni Zabrze” i „Toruniu”. Po 11 latach został kapitanem żeglugi wielkiej. Pierwsze dowództwo objął w 1969 r. na statku m/s „Orla”. W 1958 r. na łamach „Głosu Szczecińskiego” zadebiutował opowiadaniem „Ostatni papieros”. W kolejnych latach opowiadania i reportaże o tematyce morskiej zamieszczał w prasie szczecińskiej, m.in. w „Spojrzeniach” i w almanachu społeczno-kulturalnym „Morze i Ziemia”, gdzie był członkiem Rady Programowej. Publikował także w prasie ogólnopolskiej, m.in. w „Dzienniku Wieczornym”, „Kulturze”, „Literach”, „Morzu”, „Panoramie Śląskiej”, „Polityce”, „Trybunie Robotniczej”, „Tygodniu” i „Tygodniku Morskim”. W 1972 r. ukazała się drukiem jego pierwsza książka „Wachta”, zawierająca zbiór opowiadań morskich. W latach 1972-1978 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Za jego kadencji pozyskano dla uczelni nową kadrę pedagogiczną oraz zwiększono liczbę studentów. Ponadto zakupiono statki szkoleniowe „Kapitan Ledóchowski” i „Rybak Morski”. Eugeniusz Daszkowski jest cenionym autorem artykułów i opracowań z zakresu szkolnictwa morskiego. Dotychczas napisał dwadzieścia książek. W 1996 r. opublikował autobiograficzne wspomnienia „Mój Wyszków”, których kontynuacją są wydane w 2000 r. „Wyszkowskie wspomnienia”. Honorowe obywatelstwo Wyszkowa zostało mu nadanie w 1998 r.
J.P.

Źródło: „Wyszkowiak” Nr 50 z 13 grudnia 2016 r.