Jesteś tutaj:

Żyjmy w zgodzie z naturą i z sobą

986
Żyjmy w zgodzie z naturą i z sobą

Podpatrywać i stosować się do praw przyrody, nie iść na skróty, nie pobłażać sobie, wybierać to, co zdrowe i naturalne - do tego namawiał Andrzej Wojtkowski, który pod koniec maja w bibliotece promował zdrowy styl życia.
Andrzej Wojtkowski prowadzi ekologiczne gospodarstwo zielarskie, jest też propagatorem zdrowego stylu życia. Piękniejsze, większe i ładniej wybarwione warzywo niekoniecznie jest zdrowe i pełnowartościowe, notoryczne przesiadywanie w fotelu z przekąskami w ręku nie wyjdzie nam na dobre. Jedzenie jak najmniej przetworzonych, naturalnych produktów oraz aktywność fizyczna, według prelegenta, jest w zgodzie z prawami przyrody, której częścią
przecież jesteśmy. Rośliny z upraw ekologicznych nie są może tak dorodne, jednak rosną na naturalnym nawozie, wybierają z gleby odpowiednie składniki. - My również powinniśmy mądrze wybierać, w tym towarzystwo ludzi - namawiał Andrzej Wojtkowski. - Dobre, inspirujące otoczenie motywuje, poddaje dobre przykłady. Jeśli rozmawiamy z mądrymi ludźmi, wtedy i nam chce się coś zmienić, polepszyć. Przykłady innych najlepiej mobilizują.
Te dobre przykłady to m.in. aktywność fizyczna, ciekawość świata, spotykanie się z inspirującymi ludźmi. Jedzenie naprawdę smakuje wtedy, gdy jest się głodnym, hasło to warto powiesić na lodówce. Według zielarza objadanie się to nie tylko przejaw łakomstwa, wynika też z braku interesujących zajęć w życiu, hobby, znajomych.
- Żyjemy w świecie pobłażania sobie - stwierdził. - Dobre nawyki przywracają harmonię organizmowi. Same zioła nie rozwiążą problemów.
Zebranych interesowało lecznicze zastosowanie ziół. Gość podawał ich przykłady, np. nagietek ma usuwać złogi, resztki przemiany materii, jest składnikiem mieszanki odtruwającej (mniszek, pokrzywa, rdest ptasi, nagietek). To podstawa, jak podkreślił zielarz, najpierw odtruwamy, potem leczymy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ powszechnym problemem jest właśnie zanieczyszczenie organizmu, wynikające z nadmiaru pożywienia i jego zatrucia chemią. Dlatego najlepiej jeść dużo rzeczy surowych i jak najmniej przetworzonych.
Innym problemem współczesnośći jest rozdrażnienie, nerwowy tryb życia Negatywne skutki stresu ma zmniejszać witamina B, dobra jest również herbatka ziołowa o składzie: melisa, serdecznik, kozłek, dziurawiec, chmiel i mięta pieprzowa. Remedium na problemy krążeniowe jest witamina C, uszczelniająca naczynia krwionośne, znajdująca się np. w dzikiej róży. Bogaty w krzemionkę skrzyp doskonale wpływa na włosy, zęby (ponoć nawet regeneruje ubytki w nich), przeciwdziała osteoporozie.
Słuchacze z zainteresowaniem wysłuchali wykładu, wielu zaopatrzyło się w sadzonki i gotowe mieszanki ziół. Zdaniem Andrzeja Wojtkowskiego ważne są wszystkie elementy: dieta, filozofia życiowa, tryb życia i zioła.
- Nie lekceważmy drobnostek, gdyż czynią człowieka doskonałym, a doskonałość nie jest drobnostką - zakończył wykład.
E.E.

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 25 z 25 czerwca 2013 r.