Jesteś tutaj:

Byli naszymi sąsiadami

891
Byli naszymi sąsiadami

Wystawa "Byli naszymi sąsiadami - wyszkowscy Żydzi" w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie została otwarta 19 kwietnia, w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
- Uczestniczymy w obchodach centralnych. W końcu w Wyszkowie urodził się pierwszy przywódca powstania Mordechaj Anielewicz - przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski.
I zapowiedział sesję naukową, poświęconą Mordechajowi Anielewiczowi, która odbędzie się 8 maja. Zaznaczył, że oprócz tragicznych wydarzeń, polsko - żydowska historia to też całe wieki dobrego współistnienia i właśnie wystawa w bibliotece pokazuje to dokładnie.
.- Rocznica powstania niech będzie dla nas przestrogą, że odejście od idei humanizmu, prowadzi do wielkiego zła - zauważył Nowosielski.
Zastępca burmistrza Adam Warpas wspomniał o akcji "Żonkile", w którą zaangażowała się młodzież z gminy Wyszków. Rozdawali papierowe kwiaty po to, by przypomnieć wyszkowianom o powstaniu w getcie.
- To nasza wspólna historia. Ważne, żeby młodzież tę historię znała, bo poniesie ją w przyszłość - tłumaczył Adam Warpas.
Wystawę przygotowali pracownicy biblioteki: Mirosław Powierza wspólnie z Urszulą Piątek i Ewą Łapińską. Mirosław Powierza powiedział, że pierwsze wzmianki o Żydach w Wyszkowie pochodzą z 1781 roku, zaś w 1807 w Wyszkowie mieszkało 6 Żydów. Z kolei przed II wojną światową stanowili oni niemal połowę mieszkańców miasta. Mirosław Powierza przyznał, że nie było łatwo zrobić wystawę i nie udałoby się to bez pomocy wielu osób. Wśród nich wymienił: Grzegorza Siemienowskiego, Elżbietę Szczukę, Alana Grosbarda, Morisa Dybnera, Howarda Orensteina, Marvina Nowogrodzkiego, Wojciecha Chodkowskiego, Krzysztofa Jaworskiego i Jana Długołęckiego. Przypomniał, że przedwojenny burmistrz, Stanisław Wolski i jego żona Wincentyna, otrzymali medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie oraz drzewko w Alei Pamięci na Wzgórzu Sprawiedliwych w Jerozolimie to wynik pomocy, jakiej udzielali Żydom w czasie II wojny światowej.
- Takich bohaterskich wyszkowian było o wiele więcej - zaznaczył Mirosław Powierza.
Na wystawie w bibliotece można zobaczyć fotografie, dokumenty, książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, ikonografię, kartografię. Prezentuje ona różne aspekty historii wyszkowskich Żydów. Jest też okazją do obejrzenia zdjęć i artykułów z odwiedzin miasta przez potomków wyszkowskich Żydów.
Ekspozycję w bibliotece można odwiedzić do 2 maja. Potem zostanie przeniesiona do WOK "Hutnik" i od 8 maja znowu będzie można ją oglądać.
TEKST i ZDJĘCIE EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 16 z 23 kwietnia 2013 r.