Jesteś tutaj:

Byli naszymi sąsiadami

899
Byli naszymi sąsiadami

W ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim, 19 marca otworzono wystawę w bibliotece miejskiej w Wyszkowie. Ekspozycję przygotowali Mirosław Powierza z Pracowni Regionalnej oraz Urszula Piątek i Ewa Łapińska z Czytelni Naukowej miejskiej biblioteki.
Otwarcia wystawy pod tytułem "Byli naszymi sąsiadami - wyszkowscy Żydzi", uroczyście dokonała dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Projekt prezentuje historię wyszkowskich Żydów, przedstawiając ich zapomniany świat przed wojną, w trakcie i po wojnie. Ekspozycje zawierają zdjęcia, artykuły prasowe odnoszące się odwiedzin Żydów w mieście przodków, książki, czasopisma, dokumenty życia społecznego, ikonografie, kartografię i in. Symbolem tego szczególnego dnia są żółte żonkile. Młodzież ze szkół wyszkowskich rozdawała mieszkańcom miasta symboliczny kwiat, w ten sposób podkreślając wartość tego szczególnego wydarzenia.
- Otwarciem wystawy uczestniczymy w obchodach centralnych tego wydarzenia, ponieważ w Wyszkowie urodził się pierwszy przywódca powstania w getcie warszawskim, Mordechaj Anielewicz - zaznaczył burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski. - Myślę, że wystawa przypomni wszystkim piękne i tragiczne karty historii Wyszkowa, ale też historii Polski - podkreślił.
Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki o przebywaniu Żydów na terenie Wyszkowa pochodzą z roku 1781. W 1808 r. na terenie miasta mieszkało ich 8, natomiast przed II wojną światową stanowili połowę mieszkańców Wyszkowa.
- Wystawa prezentuje różne przedmioty i fotografie, które udało mi się pozyskać od wielu osób - poinformował Mirosław Powierza. - Należy również wspomnieć o przedwojennym burmistrzu Wyszkowa, Stanisławie Wolskim, który otrzymał medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata", jego drzewo jest posadzone w Izraelu za pomoc niesioną Żydom w czasie II wojny światowej. Takich bohaterskich mieszkańców Wyszkowa było więcej, o czym możemy się przekonać oglądając wystawę - dodał.
M.P.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 18 z 30 kwietnia 2013 r.