Jesteś tutaj:

Wernisaż Tatjany Semane

930
W wyszkowskiej bibliotece (w sali na III piętrze) można obejrzeć wystawę obrazów Tatjany Semane, nad którą patronat objęli Ambasada Republiki Łotewskiej w RP i Burmistrza Wyszkowa. Wernisaż wystawy odbył się 19 kwietnia.
- Witam w bibliotece miejskiej w Wyszkowie na otwarciu wystawy malarstwa łotewskiej artystki pani Tatjany Semane - zwróciła się do obecnych dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. - Gorąco witam pana Einarsa Semanisa, ambasadora Łowy w Polsce wraz z małżonką, Tatjaną Semane, czyli bohaterką dzisiejszego wieczoru. Brawo dla państwa, cieszę się, że tak licznie przybyliście.
Spotkanie rozpoczęło specjalnie na tę uroczystość utworzone polsko-łotewskie trio: Agnese Kempe z Ambasady Łotewskiej, Kaja Giżewska i Igor Iwo Giżewski. Artyści wykonali polskie i łotewskie utwory. Jako ambasador jestem dumny z tego wydarzenia mówił Einars Semanis. W swoim wystąpieniu, wygłoszonym po angielsku, podkreślił, że stosunki między naszymi krajami są bardzo dobre. Szczególnie bogata jest współpraca kulturalna, czego przykładem jest, organizowane przez wyszkowską bibliotekę. Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne. W 2010 r. jego bohaterem była Łotwa. I wtedy rozpoczęła się wyszkowsko-łotewska współpraca. Za jej zapoczątkowanie podziękował Małgorzacie Ślesik-Nasiadko.
- Jak wiemy, najczęstszą inspiracją do twórczości pani Tatjany jest miłość - rozpoczął burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Myślę, że to najwspanialsze przesłanie, jakże aktualne teraz, podczas długo wyczekiwanej wiosny.
Artystka podziękowała za ogromną pomoc w przygotowaniu wystawy. - Tylko stałam i pokazywałam, gdzie, co ma wisieć- podsumowała żartobliwie.
Tatjana Semane tematy do swoich obrazów czerpie z życia, ale przetwarza je przez swoją duszę. W swojej twórczości nawiązuje do znanych nurtów w malarstwie, szczególnie Picassa. Na jej obrazach dominuje kolor czerwony, symbolizujący miłość. Często pojawiają się koty. Pani Tatjana nie lubi psów, bo są posłuszne, podporządkowane człowiekowi. Natomiast uwielbia koty, bo są niezależne.
EB

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 18 z 7 maja 2013 r.