Jesteś tutaj:

Wszystko zależy od wyobraźni

493
Wszystko zależy od wyobraźni

Gościem kolejnego spotkania autorskiego, realizowanego w bibliotece miejskiej, był Tomasz Trojanowski, pisarz, autor wielu książek i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Jest twórcą scenariuszy radiowych i telewizyjnych oraz dziennikarzem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lucynowie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie.
Biblioteka miejska realizuje projekt ?Biblioteka - Akademią Przyszłości?. T. Trojanowski zwrócił uwagę na celowość hasła.
- Biblioteka bardzo często gościła w mojej biografii - poinformował zebranych. - Była ważnym miejscem w moim życiu. Jak podkreślił, nie jest pisarzem zawodowym. Głównym powodem, który zadecydował o postanowieniu pisania książek, było to, że dorastał w innych czasach, bez komputera, Internetu, telefonu komórkowego. - Czytanie to rodzaj magii - podkreślił Trojanowski. - Pisarz w pewien sposób zaklina świat, a czytelnik wchodzi do tego świata, czuje co się w nim dzieje - zaznaczył. Zwrócił uwagę na to, że czytanie jest piękną przygodą, ponieważ to czytelnik jest twórcą i kreatorem.
- Bycie pisarzem to obserwowanie tego, co się dzieje dookoła - powiedział. - Pierwszą książkę napisałem mając 30 lat - dodał Trojanowski.
Według autora, trzeba mieć odpowiednie spojrzenie na świat, aby móc zacząć pisać. Na początku tworzenia, powstaje książka w prywatnej wersji, która jest notatką autora. Zapytał zebranych, dlaczego ludzie czytają książki? Odpowiedzi było wiele, jednak najlepsze spostrzeżenia odnosiły się do chęci przeżycia przygody, otrzymywania mądrości zapisanej w książkach. Poza tym kształtują wyobraźnię czytelnika, wpływają na rozwój i naukę.
W ciągu niespełna 20 lat, Trojanowski napisał 10 książek. Podczas spotkania, uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów pierwszej z nich ?Kocich historii?. Proces powstawania projektu książki jest długotrwały i czasochłonny. Jak podkreślił Trojanowski, odbiór przesłania w niej zawartego zależy od wyobraźni.
- Książka jest podstawowym podręcznikiem do rozwijania wyobraźni - zaznaczył. - Wyobraźnia jest pierwiastkiem, który jest potrzebny do tego, żeby być naprawdę człowiekiem - dodał. Spotkanie z autorem przyjęło formę dialogu. Zapytany przez dzieci, o czym najbardziej lubi pisać książki, trafnie zaznaczył, że by się dowiedzieć jakie tematy poruszają, muszą do nich sięgnąć. Jego książki opierają się na autentycznych wydarzeniach. Najczęściej mówią o stworkach i zwierzętach. Jak zauważył, sytuacje widziane oczami kotów przedstawiają się w inny sposób, niż perspektywa dostrzegania pewnych spraw przez ludzi.
- Książki nie są produkowane w głowie - podkreślił autor. - Są zanurzone w mojej prywatnej historii - dodał.
Po części oficjalnej spotkania z pisarzem, wszyscy chętni otrzymali autograf Tomasza Trojanowskiego.
M.P.

Źródło: ?Wyszkowiak? Nr 20 z 14 maja 2013 r.