Jesteś tutaj:

Dlaczego warto czytać książki?

470
Dlaczego warto czytać książki?

Bo rozwijają wyobraźnię, przenoszą do innego świata, poszerzają zasób słownictwa, uczą. Bo czytanie to mądry i niebanalny sposób spędzania czasu. O sztuce czytania z najmłodszymi czytelnikami w wyszkowskiej bibliotece rozmawiał pisarz Tomasz Trojanowski.
Spotkanie z pisarzem, który z wykształcenia jest pedagogiem, współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, jest też dziennikarzem telewizyjnym i nauczycielem, zorganizowano w ramach projektu ?Biblioteka Akademią Przyszłości?. Tomasz Trojanowski czytał fragmenty swoich książek, następnie odpowiadał na pytania dzieci i przekonywał je do samodzielnej lektury. Tylko książki naprawdę rozwijają wyobraźnię, nie komputer i TV.
- Wyobraźnię trzeba pielęgnować i rozwijać - przekonywał. - Czytanie to magia, w słowach jest zaklęty świat, czytelnik jest niczym mag, który go odczarowuje i do niego wchodzi. Piszę, by dać innym tę przyjemność.
Pisarz zdradził, że kiedy był dzieckiem, a nie było wtedy Internetu, telefonów komórkowych, on i jego koledzy sami wymyślali zabawy. Dużo czytali. Książka była dla niego jak bilet do przygody. Namawiał do czytania. Nie odczytywania, lecz do prawdziwej lektury, która wciąga w poznawany świat. Dziecko, nauczone czytać, w dorosłym życiu też będzie otaczało się książkami.
Dzieci pytały, w jaki sposób pisarz tworzy swój świat.
- Pisarz patrzy na to, co wszyscy, ale widzi coś innego, wymyśla coś i ?mebluje? swoją książkę bohaterami, wątkami, zdarzeniami - tłumaczył Trojanowski. - Najmniej przyjemne jest, gdy książka nie jest czytana.
Po spotkaniu dzieci mogły zakupić jego książki i uzyskać autograf.
E.E.

Źródło: ?Nowy Wyszkowiak? Nr 18 z 7 maja 2013 r.