Jesteś tutaj:

Piękna patriotyczna nuta

1213
Piękna patriotyczna nuta

Społeczne Ognisko Muzyczne, które prowadzi Stanisław Kadłubowski, zaprosiło wyszkowian do biblioteki miejskiej 13 listopada, by wspólnie śpiewem uczcić 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Spotykamy się wielopokoleniowo, by wspólnie przeżywać historię Polski, zawartą w pieśniach i piosenkach żołnierskich i patriotycznych - zwróciła się do publiczności Marzena Zwalińska, prowadząca spotkanie. - Zaprosiliśmy dzisiaj państwa nie jako widzów, ale jako głównych uczestników koncertu. Zapraszamy do wspólnego śpiewu. Niech połączy nas dziś ta piękna patriotyczna nuta.
Przypomniała, że pieśń patriotyczna rozkwitła w XIX w. Odzwierciedlała nastroje i uczucia Polaków: - Była dokumentem zrywów wolnościowych, pocieszycielką w upadku, a przede wszystkim opiekunką przetrwania - zaznaczyła.
Po współczesnej pieśni Jana Pietrzaka "Jest takie miejsce, taki kraj", zgromadzeni w bibliotece, uzbrojeni w śpiewniki, pod batutą Stanisława Kadłubowskiego i wspierani przez śpiewających i grających uczniów jego ogniska, wykonali utwory, które powstawały w różnych okresach polskiej historii, bardziej i mniej znane, m.in.: "Chorał", "Marsz, marsz Polonia", "Pieśń o wodzu miłym", "Przybyli ułani", pieśni legionowe i te z czasów II wojny światowej.
Chwilą odpoczynku od śpiewania były utwory instrumentalne. Wykonali je: Henryk Ziółkowski, Stanisław Kadłubowski oraz jego uczniowie: Szymon Kurowski (akordeon), Karolina Zwolińska (skrzypce) i Dawid Zwoliński (kontrabas). Występ ten stał się okazją do chwili wspomnień, przypomnienia Kapeli Wyszkowskiej, która działała na przełomie lat 70. I 80. XX w. Akompaniowała chórowi, który prowadziła Aniceta Rudzka oraz zespołowi tanecznemu, którym kierowała Danuta Deptuła. W kapeli wtedy grali: Stanisław Kadłubowski, Kazimierz Rogalski, Kazimierz Zglec, Henryk Ziółkowski oraz nieżyjący już: Kazimierz Kowalczyk, Romuald Kołowski i Józef Królikowski.
Swoje wiersze recytowała Apolonia Czaplicka.
W koncercie wystąpili: Szymon Kurowski (pianino), Karolina Zwolińska, Maria Siembor, Maria Topolewska, Paulina Strzemieczna, Łucja Zwolińska (skrzypce), Wiktoria Przybysz (akordeon), Agnieszka Kurowska (dzwonki), Dawid Zwoliński (kontrabas), Jakub Chmielewski (keyboard) oraz pan Henryk Ziółkowski (akordeon guzikowy), śpiewający: Zofia Siembor, Karolina Uśkiewicz, Paulina Kowalska, Kalina Kędzior, Daniel Banasiak.
Koncert przygotowali Stanisław Kadłubowski i Marzena Zwolińska.
Złote medale dla przyjaciół
- Gościmy w bibliotece już po raz kolejny, zawsze spotykamy się z miłym przyjęciem - podkreśliła Marzena Zwolińska, dziękując dyrektor wyszkowskiej książnicy za możliwość zorganizowania koncertu.
Od czerwca uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego osobom, które szczególnie je wspierają, przyznają Złote Medale Przyjaciela Ogniska Muzycznego. Do tej pory medalami zostali wyróżnieni: Kazimierz Zglec, Henryk Ziółkowski, Kazimierz Rogalski, Eugeniusz Gąsiorowski, Tomasz Śnieżak.
Dwa kolejne medale, podczas niedzielnego koncertu, otrzymały: Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz Danuta Deptuła, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Oberek".
- Zawsze jesteście tu mile widziani - mówiła wyraźnie wzruszona dyrektor biblioteki - i nie trzeba mi dziękować. To jest biblioteka publiczna, czyli każdy ma prawo z niej korzystać. Wszyscy w bibliotece są mile widziani.
ELŻBIETA BORZYMEK

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 47 z 22 listopada 2016
r.