Jesteś tutaj:

Czytamy malarstwo

1014
Czytamy malarstwo

Biblioteka miejska w Wyszkowie zaprasza na warsztaty "Czytamy malarstwo", poświęcone interpretacji dzieł sztuki. Czy możliwe jest odróżnienie dzieła wybitnego od słabego, sztuki od kiczu, skoro nie obowiązują przejrzyste kryteria? - to jedno z wielu pytań, na które uczestnicy spotkań będą szukać odpowiedzi. Warsztaty, które poprowadzi Jarosław Górski (na fot.), kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki i popularyzator kultury, odbywać się będą w czwartki w godz. 18 - 19:30.
Biblioteka miejska zaprasza na cykl spotkań, na których będziemy oglądali arcydzieła światowego malarstwa, zadając sobie te i inne pytania. Będziemy oglądać
i rozmawiać, dzielić się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, dotyczącymi nie tylko oglądanych obrazów, ale także tych treści - istotnych dla człowieka żyjącego tu i teraz - które one przywołują. Będziemy zastanawiać się nad własnymi upodobaniami estetycznymi, będziemy pracować nad kształceniem własnego gustu, a także wiedzy o sztuce. Będziemy oczywiście także poszukiwali w dziełach sztuki takich znaczeń, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które rozszerzają nasze pole widzenia, naszą wrażliwość.
Czy w czasach błyskawicznego rozwoju technik odtwarzania i przetwarzania obrazu: fotografii, grafiki komputerowej, filmu i animacji, potrzebujemy jeszcze malarstwa?
Czy obrazy, którymi malarze pieczołowicie pokrywają płótno, deskę, tynk lub papier, mogą odbiorcy pokazać, opowiedzieć coś, czego nie są w stanie wyrazić inne media?
Czy nie są one po prostu anachroniczne w galeriach pełnych instalacji, sztuki konceptualnej, wydarzeń artystycznych?
Czy malarstwo, często niezrozumiałe, nieprzedstawiające, nieprzypominające w żaden sposób rzeczywistości, często wręcz brzydkie na pierwszy rzut oka, może się podobać? Czy opowiada coś istotnego? Czy możliwe jest odróżnienie dzieła wybitnego od słabego, sztuki od kiczu, skoro nie obowiązują przejrzyste kryteria?
Warsztaty poprowadzi Jarosław Górski, kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki i popularyzator kultury. Podczas sesji z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego w Wyszkowie wygłosił wykład.
opr. EB

Harmonogram czwartkowych spotkań:
7 marca - Tajemnice gotyckich madonn
14 marca - Uczta lako metafora
21 marca - Sekrety martwych natur
28 marca - Malarzy przygody z perspektywą
4 kwietnia - Co można wyczytać z autoportretu?
11 kwietnia - Pozy, miny i maski Wenus
18 kwietnia - Pandora, Judyta, Salome, czyli o męskim lęku
25 kwietnia - Tajemnice odległych planów
9 maja - Pracownia, pokój artysty
16 maja - Podróż w głąb snu
23 maja - Akademizm: dlaczego to się podoba?
6 czerwca - Malarstwo l fotografia: przenikanie się mediów
13 czerwca - Jak rodził się abstrakcjonizm
20 czerwca - Projekty Andy'ego Warhola
27 czerwca - Sztuka totalna Tadeusza Kantora

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 9 z 5 marca 2013 r.