Jesteś tutaj:

W Ukrainie widzą przyszłość

960
W Ukrainie widzą przyszłość

Od podpisania umowy o współpracy między gminą Wyszków a Szkołą Wyższą im. Pawła Włodkowica w Płocku rozpoczęła się wizyta delegacji ukraińskiej w Wyszkowie. Wizyta jest wstępem do l Regionalnego Forum Gospodarczego, które ma się odbyć w naszym mieście 29 maja.
Z wizytą do Wyszkowa w czwartek, 7 lutego, przybyły delegacje Urzędu Miasta w Winnicy oraz Obwodu Winnickiego na Ukrainie. Wizyta odbyła się w ramach współpracy zagranicznej Wyszkowa i Winnicy. Początki tej współpracy dały kontakty kulturalne dwóch zespołów - wyszkowskiej Rewii "Sylaba" oraz ukraińskiego "Barwinok".
- Doszliśmy do wniosku, dlaczego by nie rozszerzyć tej współpracy na pola samorządowe, gospodarcze - mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. Nie ukrywał, że inicjatywa spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem ze strony władz Winnicy. Wyszkowianie byli już z wizytą w tym ukraińskim, prawie 370-tysięcznym mieście. Teraz przyszła kolej na rewizytę.

Samorządowo-naukowa współpraca

Piątek, 8 lutego, członkowie delegacji ukraińskiej spędzili na spotkaniach gospodarczo-biznesowych oraz poznawaniu Wyszkowa. Najpierw odwiedzili Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe. Byli świadkami podpisania umowy o współpracy między gminą Wyszków a Szkolą Wyższą im. Pawła Włodkowica, której filia już od 15 lat istnieje w Wyszkowie. Umowa o współpracy dotyczy sfery popularyzacji naukowej, aktywizacji zawodowej i społecznej oraz działań promocyjnych.
- Nasza samorządowo-naukowa współpraca układa się bardzo dobrze - mówił burmistrz - Grzegorz Nowosielski. Dlatego m.in. majowe Forum Gospodarcze odbędzie się w wyszkowskiej filii płockiej uczelni. Burmistrz podkreślał, że to już druga - po warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego - uczelnia wyższa, która swoim potencjałem zechciała wesprzeć samorząd Wyszkowa.
Przedstawiciel rektora podkreślał, że ambicją uczelni jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr na rynek lokalny, ale szkoła jest też otwarta na współpracę zagraniczną.

Poznawanie Wyszkowa i Winnicy

Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim burmistrz zaprosił delegacje do wizyty w przemysłowej dzielnicy Wyszkowa, tamtejszych zakładach pracy. Zaprezentowano im również nowoczesną infrastrukturę miejską w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.
Popołudniu w Bibliotece Miejskiej odbyło się natomiast spotkanie delegacji z Ukrainy z kilkunastoma przedsiębiorcami i z Wyszkowa w ramach projektu "Przedsiębiorczy Wyszków". Celem spotkania była wymiana doświadczeń i informacji w zakresie gospodarki i prowadzenia i działalności gospodarczej. Przedstawiciele Winnicy mówili szeroko o swoim mieście i regionie, które jawi się jako nowoczesne, zurbanizowane, europejskie miasto, otwarte na inwestorów zagranicznych, ale też i z ogromnym potencjałem wewnętrznym, bowiem rocznie rodzi się tam ponad 6 tysięcy dzieci. Winnica posiada wspaniałą bazę naukową i oświatową (pięć państwowych uczelni wyższych, kilkadziesiąt szkół i przedszkoli), liczne zakłady przemysłowe oraz nowoczesną administrację.
Sobota, 9 lutego, upłynęła gościom z Ukrainy na kolejnych spotkaniach i poznawaniu miasta oraz jego mieszkańców. Wzięli oni udział w premierze najnowszego widowiska Rewii Dziecięcej "Sylaba". Tuż przed rozpoczęciem koncertu uczestni; czyli w oficjalnym otwarciu Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" po niedawnej modernizacji.

Kolejna wizyta w maju

Goście z Ukrainy odjechali z Wyszkowa w niedzielę, 10 lutego. Z kolejną wizytą-pojawią się w maju, na I Regionalnym Forum Gospodarczym. Właśnie omówieniu przebiegu forum poświęcona była znaczna część ubiegłotygodniowej wizyty w Wyszkowie. W dyskusji, poza ukraińską delegacją, w skład której weszli m.in. zastępca burmistrza Winnicy, przedstawiciel Winnickiej Rady Obwodowej, uczestniczyli także przedstawiciele Ambasady Ukraińskiej w Polsce, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewody Mazowieckiego, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Związku Miast Polskich. Wszystkie te instytucje pozytywnie odniosły się do pomysłu organizacji Forum i zapowiedziały w nim swój udział. Ponadto miasto do współpracy Kancelarię Prezydenta RR Ministerstwo Gospodarki, Krajową Izbę Gospodarczą, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, Polską Agencję Rozwoju Gospodarczego i wiele innych. W Forum wezmą udział zagraniczni partnerzy samorządowi Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego - m.in. z Wyszgorodu i Złoczowa.
Majowe Forum wstępnie podzielono na trzy panele. Pierwszy "Mazowsze regionem otwartym na inwestorów" przewiduje zapoznanie ze specyfiką regionu, jego potencjałem i możliwościami. W drugiej części uczestnicy Forum postarają się odpowiedzieć na pytania dotyczące inwestycji na Ukrainie, które - zdaniem zastępcy burmistrza Wyszkowa Adama Mroza - mogą być receptą na kryzys gospodarczy. O walorach gospodarczych i możliwościach inwestowania na Ukrainie opowie mer Winnicy Włodzimierz Grojsman. Zaprezentują się też firmy, które już prowadzą interesy na Ukrainie. W trzeciej części Forum uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania, jak samorządy mogą wspierać przedsiębiorców i pozyskiwać inwestorów. Przedsiębiorcy ukraińscy oraz polscy, w tym wyszkowscy, będą mogli zaprezentować swoje stoiska podczas Forum. Chętni udziałem w majowym przedsięwzięciu mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego w Wyszkowie.
W tym roku ma się również odbyć wspólny koncert "Sylaby" i zespołu "Barwinok". Termin nie jest jeszcze uzgodniony, ale niewykluczone, że koncert odbędzie się w Warszawie dla dwóch prezydentów, w ramach oficjalnej wizyty prezydenta Janukowycza w Polsce.
TEKST i ZDJĘCIE ELWIRA CZECHOWSKA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 6 z 12 lutego 2013 r.