Jesteś tutaj:

Otwarci na Ukrainę

512
Otwarci na Ukrainę

Pod koniec maja w Wyszkowie odbędzie się l Regionalne Forum Gospodarcze. Do udziału gmina zaprosiła m.in. władze i przedsiębiorców z Winnicy - ukraińskiego miasta partnerskiego, którego delegacja odwiedziła Wyszków w dniach 7-10 lutego.
W delegacji znaleźli się m.in. Valentyna Balitska - zastępca mera Winnicy, Wiktor Krywicki - dyrektor departamentu kontroli samorządowej urzędu miasta, Andrij Gyżko - dyrektor departamentu gospodarki winnickiej obwodowej administracji państwowej i Włodzimierz Mereżko ? naczelnik wydziału współpracy międzynarodowej i promocji winnickiej rady obwodowej.
Pierwszym ważnym punktem było, 8 lutego, spotkanie w sprawie organizacji forum. - Współpraca Wyszkowa z Winnicą trwa od kilku lat. Początkowo samorządowa, edukacyjna, kulturalna, opierająca się głównie na przyjaźni Sylaby i ukraińskiego zespołu Barvinok - przypomniał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Doszliśmy do wniosku, że współpracę powinniśmy przenieść na poziom gospodarczy. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do nawiązania współpracy polskich i ukraińskich przedsiębiorców.
- Jesteśmy wdzięczni za informowanie o naszych perspektywach i możliwościach rozwoju - za zaproszenie dziękowała Valentyna Balitska. - Życzę rozwoju i rozkwitu waszemu miastu i całemu Mazowszu.
Jak poinformował zastępca burmistrza Adam Mróz, podczas forum przewidziane są trzy sesje: oferta Mazowsza dla partnerów z Ukrainy, inwestycje na Ukrainie - czy to recepta na kryzys? oraz możliwości wspierania przedsiębiorców przez samorządy. - Chcemy podać przykłady firm, które już zainwestowały na Ukrainie. Zdajemy sobie sprawę z barier tej współpracy, dlatego chcemy zaprosić te firmy -dodał.
Ukraina zainteresowana jest także współpracą w dziedzinie turystyki, którą uważa za ważną gałąź gospodarki.
Władze Wyszkowa chcą, by elementem forum był koncert przyjaźni zespołów Sylaba i Barvinok. Ponieważ wśród publiczności mieliby znaleźć się prezydenci obu państw, koncert musiałby odbyć się w Warszawie.
Pozytywnie na udział w forum odpowiedzieli obecni na spotkaniu organizacyjnym m.in. przedstawiciele ambasady, wojewody, marszałka województwa, agencji i organizacji handlowych, ministerstw gospodarki i spraw zagranicznych. - To bardzo cenna inicjatywa - pochwalił reprezentujący MSZ Marcin Nosal. - Ukraina jest dla nas bardzo ważna.
Po spotkaniu w sprawie forum i odwiedzeniu niektórych zakładów w dzielnicy przemysłowej oraz spółek gminnych PWiK i PEC, delegacja z Ukrainy, w bibliotece miejskiej, spotkała się przedsiębiorcami. Chcielibyśmy zapoznać przyjaciół z Ukrainy z naszym potencjałem gospodarczym, umożliwić naszym przedsiębiorcom kontakt z samorządem Ukrainy różnego szczebla, pokazać ogromny potencjał, jaki tkwi w Ukrainie - spotkanie rozpoczął burmistrz Nowosielski.
-I zachęcić państwa do inwestowania na Ukrainie - dodał Adam Mróz.
Do inwestowania zachęcały przede wszystkim władze Ukrainy, prezentując samorząd Winnicy, możliwości rozwoju gospodarczego, przedsiębiorstwa (m.in. polsko-ukraińską firmę Barlinek i zakład branży cukierniczej Roshen). Winnica planuje budowę ogromnego parku przemysłowego, gdzie w nowych przedsiębiorstwach ma powstać ok. 15 tys. miejsc pracy.
Zainteresowanie współpracą wykazali przedstawiciele firm Cynkomet i Rolstal. Przedsiębiorcy wyszli nawet z propozycją zorganizowania seminarium, na którym mogliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat inwestowania na Ukrainie, m.in. tamtejszych systemów podatkowych, bankowych.
W tym czasie część delegacji udała się na spotkanie z marszałkiem województwa w sprawie uruchomienia lotów z Winnicy do Modlina.
SB

Źródło: ?Nowy Wyszkowiak? Nr 7 z 19 lutego 2013 r.