Jesteś tutaj:

Śpiewają je wszyscy i wszędzie

510
Śpiewają je wszyscy i wszędzie

Wielopokoleniowy Zespół Stanisława Kadłubowskiego zad?bał o przedłużenie świątecznego nastroju. W Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie odbył się koncert ?Kolędujmy razem?.
Spotkanie poprowadziła Marzena Zwolińska. - Nigdzie na świecie pieśń o Narodzeniu Pańskim nie zespoliła się tak bardzo z duszą narodu, jak właśnie w Polsce - zauważyła. Wyjaśniła, że kolędy wyrosły ze starochrześcijańskich pieśni o narodzeniu Pańskim.
- Wyobraźnia rozbudowała skromny materiał ewangeliczny, idąc drogą tak zwanych apokryfów. Wyrosły one z pragnienia dowiedzenia się czegoś więcej o Matce Bożej, o dzieciństwie Pana Jezusa, o niewątpliwie ciekawej i pełnej cudów ucieczce do Egiptu - przypominała.
I dodała, że kolędy śpiewają wszyscy i wszędzie.
- W kościele, w domu, w mieście i na wsi. Śpiewamy je w każdym nastroju.
Zauważyła, że polska kolęda jest przedziwna.
- Jest w niej dostojność i skupienie ducha, bujny temperament, zaduma, tęsknota. Jest rzewność i czułość - tłumaczyła prowadząca.
Zespół wykonał m.in.: ?Bóg się rodzi?, ?W żłobie leży?, ?Gdy się Chrystus rodzi?, ?Z narodzenia Pana?, .Anioł pasterzom mówił?, ?Mizerna cicha? czy ?Lulajże Jezuniu?. Marzena Zwolińska o każdej z nich opowiedziała. Przypomniała historię powstania i zdradziła, kto stał za stworzeniem utworów.
- Większość kolęd liczy po 200 lub 300 lat. Bardzo często ich twórcami byli najwięksi poeci i muzycy. Kolędy są też związane z twórczością ludową. W pewnych okresach historycznych były symbolami polskości - podkreśliła Marzena Zwolińska.
(EP)

Źródło: ?Głos Wyszkowa? Nr 3 z 22 stycznia 2013 r.