Jesteś tutaj:

PAMIĘĆ O WOJNIE

863
PAMIĘĆ O WOJNIE

Wyjątkowa wystawa i film do obejrzenia w bibliotece
75 rocznica wybuchu II wojny światowej stała się okazją do zorganizowania w bibliotece miejskiej w Wyszkowie wystawy, poświęconej bitwom września 1939 roku na Mazowszu. Ekspozycję wypożyczono z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Znajduje się w niej wiele cennych dokumentów, m.in. wydania polskich gazet z pierwszych dni wojny oraz relacje z prasy zagranicznej na agresję Niemiec na Polskę.
Ale własną wystawę oraz prawdziwą gratkę dla miłośników historii przygotował wyszkowski regionalista, Mirosław Powierza, który dotarł do niemieckiego filmu propagandowego z 1939 roku. Fragmenty tego fabularnego filmu zaprezentowano w dniu otwarcia wystawy w bibliotece.
- Jesteśmy świadkami chwili, kiedy po raz pierwszy po 74 latach obejrzymy płonący drugi raz w historii Wyszków. Pierwszy raz spłonął on we wrześniu 1939 roku a drugi raz "podpaliła" go i wysadziła w powietrze ekipa filmowa - mówił Mirosław Powierza. Przypomniał, że budulec ze zniszczonego miasta wywieziono do III Rzeszy a gruzy posłużyły jako podbudowa drogi do lotniska w Kręgach.
W filmie "Dywizjon bombowy Lutzhof" widać wiele obrazów wojennego Wyszkowa.
- Wiele sekwencji nakręcono w Wyszkowie. To film, który miał podbudować morale żołnierzy niemieckich przed inwazją na Rosję. Ukazuje żołnierza niemieckiego jako bohatera, lotników niemieckich jako królów przestworzy. Ten film był wyświetlany w całej Europie i w krajach sojuszniczych Niemiec. Dotarcie do filmu nie było łatwe, ale udało się to wyszkowianom interesującym się historią miasta, mnie ale też Grzegorzowi Hyryczowi - mówił Powierza.

ELWIRA CZECHOWSKA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 36 z 9 września 2014 r.