Jesteś tutaj:

"NARODOWE CZYTANIE" SIENKIEWICZA

956
"NARODOWE CZYTANIE" SIENKIEWICZA

Po raz trzeci w Polsce, a drugi raz w Wyszkowie odbyło się "Narodowe czytanie". W trakcie pierwszej edycji akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w całym kraju czytano "Pana Tadeusza". Trzecia odsłona akcji to "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, napisana ku pokrzepieniu serc Polaków.
Tegoroczna edycja akcji odbyła się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Udział we wspólnym czytaniu mogli wziąć wszyscy mieszkańcy miasta niezależnie od wieku. Ulubione fragmenty "Trylogii" czytali samorządowcy, przedstawicie placówek dydaktycznych, instytucji oraz prasy. Wszystkich zebranych przywitał zastępca burmistrza Adam Mróz, który sam czynnie włączył się w akcję, a także Aneta Kowalewska.
- Gdy po ubiegłorocznym czytaniu Fredry dowiedzieliśmy się, że tym razem cała Polska będzie czytać Sienkiewicza, to spodziewaliśmy się już, że zapewne "Trylogię" - zaznaczył Adam Mróz. - To w piękny sposób opisana burzliwa historia polskiego narodu. Cieszmy się, że z naszej historii wyciągamy wnioski, gdyż dziś możemy czerpać z tych doświadczeń i wspólnie dążyć do braterstwa.
Akcję "Narodowe Czytanie" rozpoczęła Małgorzata Wyszyńska z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik" czytając pierwszy rozdział "Potopu". Wśród wybranych fragmentów znalazł się także rozdział dwudziesty "Pana Wołodyjowskiego", który to przytoczyła Elżbieta Owsianko. Natalia Kłobukowska zdecydowała się na fragment pochodzący także z "Pana Wołodyjowskiego", który traktuje o wspomnieniach księdza Kamińskiego. Umotywowała swój wybór skojarzeniami z obecną trudną sytuacją na wschodniej granicy Polski. Z kolei przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska przytoczyła romantyczną odsłonę Sienkiewicza z trzeciego rozdziału "Ogniem i Mieczem". Sylwia Bardyszewska z redakcji Nowego Wyszkowiaka również przypomniała fragment "Pana Wołodyjowskiego", opowiadający o tym, jak Zagłoba przyjeżdża do zakonu. Kilka zdań z siódmego rozdziału "Potopu" przeczytała dla zgromadzonych Martyna Gardocka z redakcji Tuby Wyszkowa. Przedostatnim czytającym był Marek Kamiński, który podobnie jak przewodnicząca Rady Miejskiej sięgnął po "Ogniem i Mieczem". Tym razem był to jednak fragment z rozdziału trzynastego w tomie pierwszym. Tegoroczne "Narodowe Czytanie" zakończył Adam Mróz ostatnim rozdziału "Potopu".
Trzecia edycja prezydenckiej inicjatywy to ponad tysiąc miast zaangażowanych w propagowanie polskiej kultury, dziedzictwa narodowego oraz historii. "Narodowe Czytanie" to także okazja, by zachęcić Polaków do sięgnięcia po dzieła Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry oraz Henryka Sienkiewicza. Corocznej akcji towarzyszy także specjalna okolicznościowa pieczęć, którą można przybić na ulubionych egzemplarzach czytanych książek.

Roksana Pokraśniewicz

Źródło: "Wyszków24" Nr 36 z 9 września 2014 r.