Jesteś tutaj:

MAGIA W OBIEKTYWIE

867
MAGIA W OBIEKTYWIE

Wyjątkowy obraz, kolor, kadr i ujęcie. Te elementy połączone w całość składają się na niepowtarzalne fotografie. Wystawa Wiesława Czapskiego "Reportaż, portret, pejzaż" jest okazją do zobaczenia piękna niezwykłych miejsc w okolicy.
Sala im. prof. Ludwika Maciąga w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Wyszkowie po raz kolejny gościła wielu znamienitych gości. Podczas wernisażu autorowi towarzyszyli: zastępca burmistrza Adam Mróz, nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, prezes Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Marek Siekierski, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku Maryla Puścian oraz artystka, malarka Irena Czyżewicz-Cieślak, która także wystawiała swoje prace w bibliotece. Wśród gości byli także lokalni artyści, m.in. Wojciech Smółkowski, nie zabrakło czytelników biblioteki i miłośników twórczości Wiesława Czapskiego.
Artysta sam w kilku słowach opowiedział o fotografiach, które znalazły się na wystawie. Wiesław Czapski podkreślił, że stara się dokumentować nie tylko piękno okolicy Wyszkowa, ale także ważne wydarzenia.
- Łatwo dziś zrobić tej klasy powiększenia - przyznał autor. - Dzisiejsze aparaty dają ogromne możliwości, nie tylko te profesjonalne. Od dawna fotografuję przyrodę i kilka takich zdjęć można tutaj zobaczyć. Jednak nie tylko. Niewiele osób miało okazję zobaczyć, jak "Bacutil" się przewraca. Na wystawie można obejrzeć reportaż pokazujący tamto wydarzenie.
Fotograf opowiedział gościom o poszczególnych zdjęciach widniejących na ścianach. Wyjaśnił gdzie zostały zrobione i w jakich okolicznościach. Fotografie przedstawiają m.in. wyjątkową mgłę na polach wzdłuż ul Serockiej, bocianie gniazdo w Gulczewie w teatralnym oświetleniu zachodzącego słońca, a nawet śnieg leżący przy ul. 11 Listopada, w którym odbija się kolor lamp oświetlających drogę. Wystawa to także dzieła artystów występujących w Wyszkowie. Jeden z portretów przedstawia Iris Munos, która przyjechała w kwietniu ubiegłego roku by pokazać mieszkańcom piękno muzyki francuskiej. Na fotografiach Wiesława Czapskiego uwieczniony został także Landkiting - sportowcy przy pomocy specjalnego żagla poruszali się po lądzie na deskorolkach.
Kilka słów do samego autora i gości biblioteki skierował Adam Mróz, który także był pod wrażeniem wyczucia i wrażliwości artysty.
- Bardzo dziękuję za to co robi pan, jak sądzę, dla nas wszystkich - podkreślił zastępca burmistrza. - Dobrze wiemy, że dziś środki techniczne są coraz doskonalsze, jednak wciąż potrzebny jest artyzm w ujęciu, odpowiednim wykadrowaniu. Dobry aparat nie zagwarantuje udanego zdjęcia, potrzebne jest to "coś" w człowieku (...). Cieszymy się, że jest pan pewnym recenzentem tego, co my jako samorząd robimy, ponieważ niewątpliwie jest to bardzo potrzebne.
Burmistrz dodał także, że na otwarcie wystawy przybyło wiele osób, które utrwalają piękno przyrody, samego miasta i okolicy. Jak powiedział, niektóre rzeczy, budynki czy wydarzenia odchodzą w niepamięć. Dzięki takim ludziom będzie można w przyszłości sięgnąć po materiały dokumentujące ważne wydarzenia i piękne momenty z życia miasta.
Wiesław Czapski jest emerytowanym inżynierem, fotografem amatorem. Od wielu lat w swoim obiektywie uwiecznia obraz Puszczy Białej na Bugu i Liwcu, wrzosowiska znajdujące się między Mostówką a Lucynowem. Często znajduje się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, dzięki czemu ma okazję uwieczniać znane mieszkańcom widoki w zjawiskowych okolicznościach przyrody. To także fotograf-kronikarz. Wykonuje zdjęcia ze spotkań z pisarzami, malarzami i ludźmi sztuki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Wiesław Czapski prowadzi swojego błoga, który regularnie i systematycznie uzupełniany jest o nowe fotografie.
Zdjęcia autora można było zobaczyć już na trzech wystawach organizowanych w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" oraz w bibliotece. Jego prace trafiły także na okładki dwóch książek wyszkowskiego poety, Józefa Bułatowicza. Fotografie Wiesława Czapskiego znajdują się także w wielu broszurach oraz folderach o Wyszkowie, gminie Wyszków oraz powiecie wyszkowskim. Mają za zadanie promować okolicę i pokazywać jej walory. Za działanie na rzecz regionu artysta został uhonorowany nagrodą Starosty Powiatu Wyszkowskiego "Za czyn 2012".

Źródło: "Wyszków24" Nr 37 z 16 września 2014 r.