Jesteś tutaj:

MAGICZNE PIÓRO l ŚNIEG WIDMO W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

1137
MAGICZNE PIÓRO l ŚNIEG WIDMO W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

W ostatni piątek października w bibliotece miejskiej w Wyszkowie gwiazdą wieczoru bez wątpienia było "Bractwo Pendragona". Przygotowało ono dla czytelników dwa wydarzenia: rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego "Magiczne Pióro" i spotkanie autorskie z Patrykiem Fijałkowskim.
Konkurs "Magiczne Pióro" organizowany był przez stowarzyszenie "Bractwo Pendragona" powstałe w bibliotece miejskiej 5 lat temu. Skierowany on był do młodych ludzi, próbujących swoich sił w pisarstwie fantastycznym. Uczestnicy nadsyłali stworzone przez swoją wyobraźnię powieści fantastyczne, które jury oceniło w następujący sposób:
I miejsce w kategorii 17-24 lata zdobyła powieść pt. "Lesław Darski" Mariusza Ambroziaka, natomiast w kategorii 13-16 lat I miejsce zdobyła Monika Piórkowska z powieścią "Księżniczka Magiksu".
Wyróżnienia dostały prace: "Strefa Wolności" Pauliny Dumały, "Wyklęci" Agaty Kuleszy, "Werewolf" Zofii Gawur, "Droga smoczego jaja" Tobiasza Borkowskiego i "Tajemnica Shellystrade" Weroniki Kowalczyk.
Kolejnym wydarzeniem tego wieczoru była promocja książki "Śnieg Widmo" wyszkowskiego pisarza i wokalisty zespołu Wparkustraszy Patryka Fijałkowskiego.
22-letni wyszkowianin swoją przygodę z pisaniem rozpoczął już w wieku szkolnym. Opowiadał o czasach, kiedy o pierwsze recenzje swoich "zeszytowych" opowiadań poprosił nauczycielkę w 3 klasie podstawówki. Powieść fantastyczną "Śnieg Widmo" pisarz rozpoczął w Wigilię Bożego Narodzenia w 2009 roku. Tworzenie książki zajęło mu równy rok i 2 tygodnie.
"Jest to dobrze napisana, poruszająca w treści i formie powieść z klimatem onirycznym. Jest w niej miłość i tragizm, aura tajemniczości i światy równolegle. Dużym atutem powieści jest poetycki język autora, ciekawie wpleciony w narrację, monologi wewnętrznych bohaterów, oraz stanowiące tło dla rozwijających się wydarzeń, bardzo obrazowo opisane fikcyjne miasto Ilczuar, którego pierwowzorem jest być może rodzinne miasto autora" - jest to fragment recenzji, otrzymanej na Przeglądzie Nowości Wydawniczych w Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Książka autora znalazła się na liście Najlepszych Nowości Wydawniczych i dostała wysoką ocenę.
Sam autor jako główny temat spotkania obrał historię swojego pisarstwa i historię powstawania książki. Opowiedział on o swoich wielkich, dziecięcych marzeniach napisania epopei fantasy i o przekonaniu, że jest dobrym pisarzem. Wspomniał też, jak jego samozachwyt pisarski spotykał się niejednokrotnie z krytyką, co przyprawiało go o rozczarowanie. Szukał wsparcia i oceny początkowo u nauczycielki szkolnej. - Jak wielkie rozczarowanie przeżyłem, bo potraktowała to jak wypracowanie. Dodała przecinek, podkreśliła powtórzenie.
Następnie zasięgnął oceny na forum internetowym, gdzie ukształtował się jego charakter pisarza. Krytyka, z którą się tam spotkał dodała mu motywacji do tworzenia swoich opowiadań od podstaw i w taki też sposób uczył się pokory, która pomogła mu napisać fantastyczną książkę.
Powieść "Śnieg Widmo" ukazała się dopiero po 3 latach od momentu zainteresowania nią ówczesnego wydawnictwa W.A.B. Powieść została skrócona na żądanie wydawnictwa i różni się o 180 stron od pierwowzoru.
Spotkanie przyciągnęło mnóstwo młodzieży. Frekwencja była zdumiewająca, a publika prosiła pisarza o cytaty książki. Odnieśliśmy wrażenie, że powieść wywołała ogromny zachwyt wśród czytelników fantastyki, a sam autor prosił o wyrażanie swoich opinii na temat jego dzieła, gdyż każda konstruktywna krytyka motywuje go do szkolenia swojego warsztatu. Fijałkowski również zachęca młodych, początkujących pisarzy nie tylko do tworzenia własnych tekstów, ale także do czytania. Nie tylko znanych dzieł, ale także książek mniej znanych autorów.
Aneta Skóra

Źródło: "Wszków24" Nr 44 z 4 listopada 2014 r.