Jesteś tutaj:

CZYTAJĄ MALARSTWO

991
CZYTAJĄ MALARSTWO

Spotkanie poświęcone było Piotrowi Michałowskiemu
Tym razem warsztaty z cyklu "Czytamy malarstwo" poświęcone są tylko polskim artystom. Odbywają się w miejsko-gminnej bibliotece, a prowadzi je kulturoznawca Jarosław Górski. Były to kolejne zajęcia w ramach cyklu. Każde ze spotkań w bibliotece będzie zadedykowane innemu malarzowi.
- Wybrałem tych artystów, których jak sądzę warto znać. Oni są naprawdę dla naszej sztuki postaciami istotnymi - mówił Jarosław Górski.
Na pierwszym spotkaniu zaprezentował obrazy Piotra Michałowskiego, który urodził się w 1800 roku i jest artystą romantycznym.
- Państwo polskie istnieje blisko 1050 lat, a my rozmawiamy o artyście, który zaczął tworzyć niecałe dwieście lat temu. Co z pozostałym okresem? Latami, które poprzedzały działalność Michałowskiego? Działy sztuki przedromantycznej, do oświecenia włącznie, są dosyć bogate, zawierają bogate zbiory z zamków arystokratów, możnych rodów, ale nie ma tam wyrobów rdzennie polskich. Wszystko jest z importu. Malarstwo artystów, którzy są urodzeni i wykształceni za granicą - opowiadał prowadzący.
- Malarstwo było rzemiosłem, jak złotnictwo czy krawiectwo. Po co inwestować w polskie talenty, skoro wszystko było do kupienia zagranicą. Piotr Michałowski pochodził ze szlachty, był wszechstronnie uzdolniony, a malarstwo było jego hobby. Z pasją przedstawiał konie. - Był nowatorskim artystą. Wypracował swój sposób malowania wbrew temu, czego go uczono - mówił Jarosław Górski. Kolejne spotkanie zaplanowano na 11 grudnia na godz. 18.00, tematem będzie malarstwo Aleksandra Gierymskiego.
EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 47 z 25 listopada 2014 r.