Jesteś tutaj:

Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej 14

1641

Tym razem zapoznamy się z materiałami ze zbiorów Biblioteki Miejskiej: fotografiami, dokumentami, wycinkami prasowymi dotyczącymi kolei w Wyszkowie.
W drugiej części Janusz i Piotr Kosińscy, pasjonaci kolei, przedstawią historię poprowadzenia przez Wyszków i uruchomienia linii kolejowej nr 29 w 1897 r.
Po spotkaniu zapraszamy na dyskusję.

"Podstawą w projektowaniu i budowie linii kolejowych w Królestwie Polskim była lokalizacja ważnych obiektów strategicznych. Polityka prowadzona przez Cesarstwo Rosyjskie, przyczyniła się do przekształcenia Królestwa Kongresowego w obszar obronny przed zachodnimi państwami Europy.
Ważną rolę w ?militaryzacji? ziem polskich w czasie zaborów odegrał transport kolejowy, który mimo swojego pierwotnego strategicznego przeznaczenia, znacząco wpłynął na rozwój ekonomiczny i proces urbanizacji niektórych miast oraz osad. (?) termin uruchomienia ruchu pasażerskiego na linii z Tłuszcza do Ostrołęki zaplanowano na 1 maja 1897 roku. W przypadku gdyby most nadal byłby nieprzejezdny, pociągi miały dojeżdżać z Tłuszcza do brzegu Bugu (dzisiejszego obszaru Rybienka Leśnego, dzielnicy Wyszkowa) i z koniecznością przesiadania się, kursować od stacji w Wyszkowie do Ostrołęki Ostatecznie dopiero 13 października 1897 roku oddano do użytku całą linię kolejową Pilawa -Tłuszcz - Ostrołęka. Linię włączono do dyrekcji Kolei Warszawsko - Terespolskiej".
STACJA WYSZKÓW. Historia kolei na ziemi wyszkowskiej - okres 1894 - 1913., Piotr J. Kosiński, 21.08.2015 r.


Na najbliższe spotkanie zapraszamy do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej we wtorek 22 marca 2016 r. o godz. 18.