Jesteś tutaj:

Tajemnice archiwum biblioteki

1074
Tajemnice archiwum biblioteki


Trzecie spotkanie z cyklu "Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej", prowadzone przez Piotra Płochockiego, odbyło się 17 grudnia. Omawiano zdjęcie maturzystów gimnazjum wraz z gronem pedagogicznym, wykonane pod koniec roku szkolnego 1927/28.
Przed prelekcją Andrzej Eychler przekazał bibliotece księgę protokołów posiedzeń zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie (jego dziadek Wiktor i ojciec Józef przez lata byli we władzach OSP). Z protokołu nr 1, z 29 października 1945 r., dowiadujemy się m.in., że na prezesa OSP wybrany został Władysław Lipnik. Z ostatniego protokołu, z kwietnia 1949 r. wynika, że prezesem był Jan Wojewódzki.
Omawiane na grudniowym spotkaniu zdjęcie maturzystów wyszkowskiego gimnazjum wraz z gronem pedagogicznym, wykonane pod koniec roku szkolnego 1927/28, przekazał bibliotece ks. Michał Grzybowski, bez opisu. Łatwo udało się rozpoznać charakterystyczne postacie z tamtych czasów: burmistrza Stanisława Pawłowskiego, ks. prefekta Lucjusza Mioduszewskiego, nauczycielki Zefirynę Wandę Karłowską i Wandę Kozłowską, dyrektora szkoły Karola Kostro. Trudniej było z uczniami - rozpoznani zostali Władysław Ciach i Kazimierz Najnert. Biblioteka prosi o pomoc w rozpoznaniu pozostałych.
Piotr Płochocki przedstawił też fotografie z lat wcześniejszych i późniejszych, opowiadał o uwiecznionych na nich ludziach.
O Kazimierzu Najnercie i jego bracie przyrodnim Józefie, synach współwłaścicieli huty szkła, przejmująco opowiadał Donat Najnert, syn Kazimierza.
Kazimierz Najnert (1907-39) był prawnikiem, porucznikiem Wojska Polskiego. Poległ 28 września 1939 r., broniąc Modlina - został odznaczony orderem Virtuti Militari. Józef Najnert(1895-1940) był zawodowym wojskowym, kawalerzystą, należał do kadry jeździeckiej WP, z sukcesami startował w zawodach hippicznych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Odznaczony Krzyżem Niepodległości, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. W październiku 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej, został zamordowany w Charkowie w kwietniu 1940 r.
Kolejne spotkanie w połowie stycznia.
ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 52 z 30 grudnia 2014 r.