Jesteś tutaj:

Śladami rajdu sprzed czternastu lat

914
Śladami rajdu sprzed czternastu lat

Miłośnicy lokalnej historii w miejskiej bibliotece obejrzeli relację z rowerowej wycieczki, jaką w 2002 r. zorganizował Klub Ekologiczny. Film pokazał, jak przez kilkanaście lat zmienił się Wyszków i jego okolice.
Spotkanie odbyło się 19 maja w ramach cyklu Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej. Goście obejrzeli skróconą do godziny wersję filmu z rajdu, który odbył się 3 maja. Trasa prowadziła m.in. przez Porządzie, Trzciankę, Brańszczyk. Rekreacyjne walory wycieczki organizatorzy połączyli z lekcją historii - w miejscach postoju opowiadali o dziejach związanych z Wyszkowem i okolicami m.in. Marek Głowacki, Adam Mickiewicz.
Przy okazji spotkania Piotr Płochocki w imieniu nieformalnej grupy miłośników historii Wyszkowa przekazał bibliotece kilka zdjęć kupionych podczas aukcji internetowych. Dzięki składkom przekazanym przez członków grupy, placówka wzbogaciła się o cenne fotografie m.in. wyszkowskiego rynku z 1915 r., czy Rybienka Leśnego z czasów okupacji. To drugi pakiet zdjęć, który dzięki wielbicielom dziejów miasta trafił do biblioteki. W ubiegłym roku Piotr Płochocki przekazał stare fotografie podczas otwarcia wystawy plenerowej na placu przy fontannie przy ul. Sowińskiego.
Kolejne spotkanie z cyklu Tajemnice Archiwum Biblioteki Miejskiej zaplanowane jest na połowę września. Ma być poświęcone wyszkowskiej kolei.
J.P.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 21 z 24 maja 2016 r.