Jesteś tutaj:

Recytacja jak muzyka

965
Recytacja jak muzyka

Już po raz 39. Mazowiecki Instytut Kultury zaprosił dzieci i młodzież do udziału w Konkursie Recytatorskim Warszawska Syrenka. 51 uczniów reprezentujących wszystkie gminy wzięło udział w eliminacjach powiatowych, które odbyły się 17 marca w wyszkowskiej bibliotece miejskiej. W wojewódzkim finale nasz powiat będą reprezentowali recytatorzy z gmin Długosiodło, Wyszków i Brańszczyk.
Wykonania, biorąc od uwagę dobór repertuaru, interpretację i kulturę mowy, oceniała komisja w składzie: Anna Mizińska z Mazowieckiego Instytutu Kultury, Krystian Pędzich z zarządu powiatu, aktor Piotr Kamiński, dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz instruktor biblioteki Renata Powichrowska. - Poziom bardzo wyrównany - pochwaliła Anna Mizińska. Ucieszyło ją, że recytatorzy nie zamieniają już swoich występów w teatr, nie wspomagają się rekwizytami i kostiumami: - Kiedy słuchacie muzyki, nie musicie słyszeć grającego. Z wami jest podobnie. Z zamkniętymi oczami można odbierać interpretację wiersza. Skupiajcie się na słowie.
Najmłodsi uczestnicy konkursu ("0"-III) najchętniej wybierali wesołe wiersze Jana Brzechwy, ale można też było usłyszeć utwory m.in. Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Doroty Gellner. Jury najwyżej oceniło recytację Aleksandry Tułowieckiej z gm. Długosiodło. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci gm. Rząśnik, Natalia Kukwa i Jakub Bugaj. Wyróżniono Annę Świętoń z gm. Zabrodzie i Jakuba Zawadzkiego z gm. Somianka.
Brzechwa i Tuwim to autorzy wybierani również przez uczniów klas IV - VI. Recytowali również utwory: Józefa I. Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Konstantego I. Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Władysława Reymonta, ks. Jana Twardowskiego. Zwyciężył Oliwier Ciskowski z gm. Wyszków. II miejsce
zajęła Alicja Pachulska z gm. Somianka, III - Jan Książek z gm. Wyszków. Komisja wyróżniła Jakuba Kaniewskiego z gm. Długosiodło i Klaudię Kowalską z gm. Rząśnik.
Znacznie poważniejszy repertuar zaprezentowali gimnazjaliści, m.in. utwory Cypriana Norwida, Sławomira Mrożka, Jonasza Kofty, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa K. Baczyńskiego. Z główną nagrodą wrócił do domu Kamil Hartman z gm. Brańszczyk. Kolejne miejsca przypadły mieszkańcom gm. Rząśnik, Aleksandrze Gregorek i Karolinie Zwolińskiej. Pierwsze miejsca sponsorował powiat, pozostałe biblioteka.
Mazowiecki finał konkursu odbędzie się 16 i 17 kwietnia, a koncert laureatów - 23 kwietnia, oba wydarzenia w Mazowieckim Instytucie Kultury.
SB

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 12 z 22 marca 2016 r.