Jesteś tutaj:

Szanse i bariery rozwoju samorządności

929
Szanse i bariery rozwoju samorządności


Debata obywatelska z okazji święta samorządu terytorialnego
Z okazji święta samorządu terytorialnego w WOK "Hutnik" odbyła się debata obywatelska pt. "Szanse i bariery rozwoju samorządności w Polsce po 1989 roku".
Jeszcze przed jej rozpoczęciem sześć osób otrzymało odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wręczył je minister w kancelarii prezydenta Olgierd Dziekoński i Grzegorz Nowosielski. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Barbara Godleś z Ośrodka Pomocy Społecznej w Wyszkowie, Anna Godleś z OPS w Wyszkowie, Marzena Karpińska z OPS w Wyszkowie, zastępca burmistrza Adam Mróz i pracownica Urzędu Miejskiego w Wyszkowie Elżbieta Świtalska. Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Elżbieta Kwaśniewska z Miejsko-Gminnej Biblioteki w Wyszkowie.
- Chciałem podziękować władzom Wyszkowa za to, że pamiętają, że samorządność zaczyna się właśnie tu, w gminie - mówił Olgierd Dziekoński. Dodał, że osoby odznaczonych pokazują, że samorząd jest nie tylko od budowy dróg, mostów i rozwoju lokalnego. - Również od troski i opieki nad tymi, którzy tej troski wymagają i potrzebują.
Moderatorem debaty była pracownica Urzędu Miejskiego, Aneta Kowalewska. - Mamy, co świętować. Polski samorząd terytorialny budowany przez ostatnie ćwierćwiecze, znakomicie zrealizował pokładane w nim nadzieje - stwierdziła. Debata została podzielona na cztery panele dyskusyjne. Była m.in. mowa o wpływie samorządu na rozwój regionu, komunikacji społecznej w samorządzie gminnym, polityce samorządów gminnych.
Grzegorz Nowosielski mówił o tym, że budowanie gminy turystycznej w Wyszkowie nie wyszło.
- Nowa strategia odwróciła te tendencje. Jeśli turystyka, to weekendowa. Przeanalizowaliśmy swoje miejsce. Połacie niewykorzystanych gruntów w dzielnicy przemysłowej. Rozpoczęliśmy skupowanie działek i ich scalanie. Zaczęliśmy wystawiać je na przetarg. Kierunek jest oczywisty. Mamy dobre drogi wyjazdowe, jesteśmy na trasie Warszawa-Wilno, jesteśmy blisko Warszawy. Musimy budować przemysł - przekonywał.
Przy tym ważna jest też szybka i jasna ścieżka decyzyjna wszystkich wyszkowskich instytucji. - Instytucje ze sobą współpracują. Tu każdy przedsiębiorca może liczyć na szybką ścieżkę. To skutkuje - podkreślił burmistrz Nowosielski. Europoseł Jarosław Kalinowski mówił z kolei, że Mazowszu potrzebne jest koniecznie wyłączenie z niego Warszawy. - Jeśli tak się nie stanie, w następnej perspektywie finansowej zostanie nam już tylko możliwość sięgania po szczątkowe pieniądze - przekonywał.

EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 21 z 27 maja 2014 r.