Jesteś tutaj:

Żyjmy zgodnie z przyrodą, korzystajmy z jej owoców

748
Żyjmy zgodnie z przyrodą, korzystajmy z jej owoców


O ziołach, przyprawach i zdrowym stylu życia przy herbatce z własnej uprawy opowiadał propagator i pasjonat ekologii, właściciel gospodarstwa ekologicznego pod Zduńską Wolą Andrzej Wojtkowski, który współpracuje z magazynem "Zdrowie z wyboru". To już druga edycja spotkania, pierwsze miało miejsce w ubiegłym roku. Uczestnicy tego wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek, podyskutować ze znawcą, poznać ziołowe mieszanki oraz zakupić lekturę o tematyce prozdrowotnej.
Spotkanie odbyło się we wtorek o godz. 16.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie (wcześniej podobne dedykowane było dzieciom). Andrzej Wojtkowski zauważył, że w dzisiejszym zabieganym społeczeństwie ludzie coraz mniej dbają o jakość spożywanych produktów, o własne zdrowie. W codziennym pędzie liczy się czas, dlatego nawet jak coś nam dolega, sięgamy po dostępne środki syntezy chemicznej, leki, suplementy diety i oczekujemy natychmiastowego rezultatu. Takie działania nie są dobre na dłuższą metę.
- Potrzebujemy zwolnić - przekonuje Andrzej Wojtkowski. - Spośród tego, co mamy wybierajmy to, co najlepsze. Żyjmy zgodnie z przyrodą, korzystajmy z jej owoców.
Gość omówił niektóre z leczniczych ziół i przypraw, zebrani mogli się dowiedzieć o cudownych właściwościach pokrzywy, dzikiej róży czy czosnku. Prezentowane były mieszanki odtruwające organizm, uspokajające, oczyszczające nerki, na bezsenność, nadciśnienie, osłabienie i brak energii oraz wiele innych. Wszystkie rośliny, zioła czy herbaty pochodziły z rolno-zielarskiego gospodarstwa Andrzeja Wojtkowskiego "Ekozioła" w Pratkowie.
- Żyjemy w świecie roślin placebo, zjemy marchewkę i wciąż mamy niedobory witamin
i składników mineralnych. Dziś produkty są uprawiane na skróty, a to nie jest uczciwe - mówił ekspert, który zaznaczył, że warzywa i owoce z supermarketów są ubogie w witaminy i minerały w przeciwieństwie do tych niepryskanych, z własnej uprawy.
Zdaniem Andrzeja Wojtkowskiego, powinniśmy otaczać się sprzyjającym środowiskiem, pozytywnymi ludźmi, doceniać każdą chwilę w życiu, zwolnić, podziwiać widoki, krajobrazy, delektować się posiłkiem, nie przejadać, czynnie wypoczywać, spędzać więcej czasu z bliskimi. Jak się okazało, pan Andrzej to również kolekcjoner aforyzmów. Kilka ulubionych zaprezentował wyszkowskim słuchaczom: "W pierwszej połowie życia człowiek traci zdrowie, urodę by zyskać pieniądze, w drugiej połowie traci pieniądze, by zyskać modę i zdrowie", "Nie lekceważcie drobnostek, bo drobnostki czynią człowieka doskonałym, a doskonałość nie jest drobnostką", "Najłatwiej złe nawyki porzuca się w dobrym towarzystwie".
Ostatnim cytatem zachęcał do wpisywania się na listę osoby chętne przybyć na kolejne spotkanie, jeśli takie zostanie zrealizowane. Namawiał również do stworzenia klubu ekozapaleńców, w którym członkowie wymienialiby się poglądami, dzielili doświadczeniami, opiniami oraz obserwacjami dotyczącymi testowanych ekoproduktów.

P.D.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 21 z 27 maja 2014 r.