Jesteś tutaj:

O lesie w bibliotece

993
O lesie w bibliotece


Z okazji 90-lecia powstania Lasów Państwowych 25 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej została otwarta kolejna wystawa - "Leśne historie". Przedstawiono na niej ciekawe eksponaty: narzędzia używane w gospodarce leśnej dawniej i obecnie, mapy lasów, zdjęcia, mundury leśników, a nawet rower, który służył do przewożenia skradzionego drewna.
Obecnych powitali dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko i nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Wojciech Kwiatkowski. Wśród licznych gości byli nadleśniczowie z Ostrowi Maz. i Łochowa.
Nadleśniczy Kwiatkowski krótko przedstawił 90-etnią historię Lasów Państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem naszego terenu. W1924 r. powołane rozporządzeniem prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, powstało przedsiębiorstwo państwowe Polskie Lasy Państwowe, które miało gospodarować lasami. Pierwszym dyrektorem LP został Adam Lorek, pozostając na tym stanowisku przez cały okres międzywojenny.
- To był człowiek wizjonerski - mówił o nim nadleśniczy. - Uważał, że lasy nie tylko powinny dostarczać drewno, ale też mieć wiele ról pozaprodukcyjnych. I to trwa do dziś. Wtedy został wydany statut Lasów Państwowych i inne rozporządzenia. Okres dynamicznego rozwoju leśnictwa został brutalnie przerwany przez II wojnę. Niemcy prowadzili w naszych lasach gospodarkę rabunkową, nastawioną na pobór surowca.
Przypomniał, że praktycznie wszyscy leśnicy mieszkający na tych terenach byli członkami Armii Krajowej. Wiele ich rodzin zginęło z rąk okupantów, m.in. rodzina Pieńkosów w Mękalinach k. Udrzynka. Pod koniec wojny lub tuż po wojnie zginęli tragicznie wszyscy nadleśniczowie: z Jegla, Długosiodła i Leszczydołu Nowin.
Musimy dbać o nasze lasy
Lesistość po wojnie była niska, nieco ponad 20 proc. W1948 r. utworzono 16 dyrekcji LP (przed wojną 10) i ponad 900 nadleśnictw. W 1973 r. przeprowadzono reorganizację, nadleśnictw utworzono 430. Powstało Nadleśnictwo Wyszków, które zarządza gruntami o powierzchni 21.122,5 ha i podzielone jest na trzy obręby leśne: Długosiodło, Jegiel i Leszczydół Nowiny. Liczy 13 leśnictw. - Leśnicy dbają, byśmy mogli zostawić nasze lasy dla następnych pokoleń - mówił nadleśniczy. - Dzięki naszym działaniom powstał w Polsce olbrzymi obszar Natura 2000. Często mówi się, że lasy są dewastowane. Mogę podać wiele liczb, które mówią, że to nie jest prawda. Lasów przybywa, corocznie sadzimy w kraju 500 milionów drzew. Drzewa produkują tlen - 1 km2 lasu produkuje w ciągu doby 3 tony tlenu; nasze wyszkowskie lasy produkują dziennie 600 ton tlenu. Musimy dbać o naszą przyrodę, o nasze lasy.
Na wystawie zgromadzono eksponaty od lat przedwojennych do dziś (np. piły do ścinania drzew, sprzęt do ich sadzenia), by pokazać, jak zmieniła się technika w leśnictwie. Nadleśniczy zapowiedział, że będzie też w Wyszkowie wystawa plenerowa o lasach.
- W imieniu skowronka borowego - Lullula arborea (tu spojrzał na dyrektorkę biblioteki) i swoim jako starca leśnego - Senecio sylvaticus uważam wystawę za otwartą - oznajmił Wojciech Kwiatkowski.
Za ciekawą inicjatywę podziękował nadleśniczemu starosta Bogdan Pągowski.
- Dla nas najważniejsza jest Puszcza Biała, ale ważni są i ludzie w zielonych mundurach, którzy opiekują się nią i przynoszą z niej pewne korzyści dla naszego dochodu narodowego.
Za współpracę i opiekę nad grobami i miejscami pamięci, znajdującymi się na terenie lasów, podziękował nadleśniczemu zastępca burmistrza Adam Mróz.
Leśnik Adam Łada przeczytał wiersz Władysława Dzięgały "Las jak mundur jest zielony". Ostatnia zwrotka brzmiała: Od liczydła po komputer szumiał las na jedną nutę szumiał, bo wciąż byt chroniony przez mundur jak las zielony.
Ta interesująca wystawa będzie czynna do 23 maja, organizatorzy zapraszają szczególnie dzieci i młodzież szkolną. Wystawę można zwiedzać z leśnikiem, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: 29 742 50 46.

Elżbieta Szczuka

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 17 z 29 kwietnia 2014 r.