Jesteś tutaj:

W bibliotece na ludową nutę

952
W bibliotece na ludową nutę


Koncert muzyki ludowej "Oj, zagrajcież mi poleczkę" otworzył cykl spotkań pt. "Pogaduchy historyczne o regionie" To wspólna inicjatywa Miejsko-Gminnej Biblioteki w Wyszkowie oraz Nadleśnictwa Wyszków

W spotkaniu uczestniczyli przede wszystkim uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie. Koncert "Oj, zagrajcież mi poleczkę" przygotowała Agencja Artystyczna Pro Arte. Wśród artystów, którzy odwiedzili bibliotekę, znaleźli się: Izabela Wilczak, Julia Szproch i Rafał Grząka. Do sali weszli ze śpiewem na ustach, ubrani w piękne i kolorowe kurpiowskie stroje. Izabela Wilczak opowiedziała o częściach stroju kurpiowskiego. Przypomniała, że wielu wielkich kompozytorów czerpało inspirację z muzyki ludowej. Chociażby Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski czy Witold Lutosławski. Akordeonista Rafał Grząka pokazał, jak można bawić się muzyką ludową w jazzie. Podczas tego spotkania miała miejsce podróż po polskiej krainie muzyki ludowej. Publiczność usłyszała utwory z gór ("Hej bystra woda"), z regionu krakowskiego "Hej od Krakowa jadę") czy Mazowsza ("To i hola"). Nie zabrakło też melodii na trzy oraz historii o miłości, czyli kujawiaka "Czerwone jabłuszko". Jeden z uczniów wspólnie z Julią Szproch zatańczył do tramblanki. Izabela Wilczak mówiła, że współcześnie żyjącym ludziom wydaje się, że są oderwani od folkloru. To jednak nieprawda. Przykładem są różne zwyczaje, jak chociażby śpiewanie kolęd, malowanie jajek na Wielkanoc czy chodzenie z palmą do kościoła w Niedzielę Palmową.
- Takich zwyczajów jest bardzo wiele. Niektóre zanikają. Wiele jednak w mieście przetrwało, jak na przykład zabawy dziecięce - stwierdziła Izabela Wilczak.
Przypomniała różne wyliczanki, np. "Siała baba mak". Przekonywała młodzież, że muzyka ludowa jest bardzo piękna i inspirująca. - Mam nadzieję, że przekonałam was, że muzyka ludowa ma różnorodne oblicza. Nie odcinajmy się od korzeni. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewali utwór "Szła dzieweczka do laseczka".

(EP)

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 15 z 16 kwietnia 2014 r.